TCS: historyczna wygrana Stocha w Oberstdorfie! Dwóch Polaków na podium!

30.12.2017 16:00

Kamil Stoch zwyciężył w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Drugi był Richard Freitag, a na najniższym stopniu podium znalazł się Dawid Kubacki. Tym samym Stoch został liderem 66. edycji TCS.

Kamil Stoch fot. PAP/EPA

Po pierwszej serii prowadził Stefan Kraft. Jednak Austriak czuł oddech Polaków za sobą, bowiem na trzecim miejscu był Dawid Kubacki, czwarty był Stoch, siódmy Hula, dziewiąty Żyła, a Maciej Kot został sklasyfikowany na 20. pozycji.

Jako pierwszy z naszych reprezentantów skoczył Maciej Kot, który wylądował na 126. metrze i nadrobił kilka pozycji. Niestety, ale Piotr Żyła nie poradził sobie z warunkami panującymi na skoczni i poleciał jedynie na 109 metr i 50 centymetr. Z kolei Stefan Hula o pół metra przekroczył punkt K i objął prowadzenie w konkursie. Tuż po nim skakał Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski odpalił prawdziwą petardę i skoczył 137 metrów i zepchnął Hulę na drugą lokatę.

Świetnie skoczył również Dawid Kubacki - 129 metrów. Richard Freitag był w stanie dolecieć tylko na 127. metr i został sklasyfikowany na drugiej pozycji. Z kolei kończący konkurs Kraft całkowicie zepsuł swój skok. Austriak wylądował metr bliżej od punktu K i ostatecznie zakończył zmagania na czwartym miejscu.

Tym samym Kamil Stoch po raz pierwszy zwyciężył w Oberstdorfie i został liderem Turnieju Czterech Skoczni. Z kolei Dawid Kubacki po raz pierwszy w życiu stanął na podium konkursu Pucharu Świata. Na piątej lokacie był Stefan Hula, dla którego był to najlepszy wynik w karierze. Maciej Kot był 15. ,a Piotr Żyła 25.

Stoch zaliczany jest także do grona tegorocznych faworytów, ale Niemcy są przekonani, że sprawa triumfu rozstrzygnie się pomiędzy aktualnym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Richardem Freitagiem i jego rodakiem Andreasem Wellingerem.