Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Justyna Kowalczyk asystentką trenera kadry biegaczek narciarskich

29.03.2018 21:23
sport

Aleksander Wierietielny został trenerem kobiecej kadry w biegach narciarskich, a jego wieloletnia podopieczna Justyna Kowalczyk będzie pełniła funkcję asystenta - poinformował Polski Związek Narciarski.

Justyna Kowalczyk fot. PAP/EPA

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Wierietielny i Kowalczyk złożyli taką propozycję PZN, a prezydium związku na nią przystało. W dniach 8-20 kwietnia w fińskim Levi odbędzie się konsultacja szkoleniowa z wybranymi przez nowy trenerski duet zawodniczkami w celu rozpoznania ich umiejętności.

O zaprzestaniu wyczynowego biegania Kowalczyk poinformowała podczas ubiegłotygodniowych mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej. Wówczas zdradziła, że ze sportem się nie rozstaje i czeka na nią nowa rola.

Justyna Kowalczyk - wielkie sukcesy biegaczki

Urodzona 19 stycznia 1983 roku najlepsza w historii polska narciarka ma w dorobku pięć medali olimpijskich, które wywalczyła w Turynie, Vancouver i Soczi. Największy sukces odniosła osiem lat temu w Kanadzie, gdzie sięgnęła po trzy medale, w tym złoty w biegu na 30 km stylem klasycznym. Złoto wywalczyła także w Soczi - na 10 km "klasykiem".

W mistrzostwach świata zdobyła osiem medali, w tym dwa złote. Oba w 2009 roku w Libercu - w biegu łączonym (2x7,5 km) i na 30 km stylem dowolnym.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 9 grudnia 2001 roku. We włoskiej miejscowości Cogne w sprincie techniką dowolną zajęła 64. miejsce. Pierwsze punkty zdobyła 10 dni później - także w sprincie, ale techniką klasyczną, gdy sklasyfikowano ją na 30. pozycji.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

7 stycznia 2006 roku w estońskiej Otepaeae była trzecia na 10 km "klasykiem" i po raz pierwszy "wbiegła" na podium zawodów PŚ. Pod koniec stycznia 2007, również w Otepaeae, cieszyła się z pierwszego pucharowego zwycięstwa (na 10 km techniką klasyczną). Łącznie 50 razy zwyciężyła w zawodach tego cyklu.

Cztery razy wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata - w 2009, 2010, 2011 i 2013 roku. Także czterokrotnie triumfowała w prestiżowym i bardzo trudnym Tour de Ski (2010, 2011, 2012, 2013).

Jako jedyna pięć razy wygrała plebiscyt "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca roku.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń