Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Polscy himalaiści podejmą kolejną próbę zimowego wejścia na K2. Podano datę

23.11.2018 16:31
sport

Szef Polskiego Himalaizmu Zimowego Piotr Tomala przekazał, że biało-czerwoni podejmą kolejną próbę zimowego wejścia na K2 (8611 m n.p.m.). Wyprawa ma ruszyć pod koniec przyszłego roku.

K2 fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Tegoroczna ekspedycja okazała się fiaskiem. Na początku marca kierownik wyprawy Krzysztof Wielicki podjął decyzję o zakończeniu wyprawy z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne, zagrożenie lawinowe i kończącą się zimę w Karakorum. Polacy nie zamierzają jednak rezygnować z historycznego wejścia na K2 - to jedyny niezdobyty jeszcze zimą ośmiotysięcznik, ale uprzedzić ich mogą Rosjanie, którzy ruszą na K2 tej zimy.

- Oczywiście życzę, żeby wyprawa była szczęśliwa, żeby wszyscy wrócili do domów, ale z punktu sportowego nie byłbym zadowolony, gdyby udało im się zdobyć szczyt. Wtedy wszystkie nasze plany na 2019 rok trzeba byłoby zweryfikować - powiedział Tomala.

Plany polskich himalaistów na 2019 rok

Polscy himalaiści planują początek wyprawy na pierwszy dzień zimy - 22 grudnia 2019 roku. W ramach przygotowań młode polskie zespoły mają odbyć trzy ekspedycje - na Awicennę (7134 m n.p.m.) oraz letnie na K2 i Broad Peak.

- Nieco wcześniej niż to było ostatnio, tzn. w pierwszym dniu zimy, czyli 22 grudnia 2019, chcielibyśmy rozpocząć akcję górską. Około dwóch tygodni zabiera dotarcie do bazy. Obserwacje prognoz pogody pokazują, że koniec grudnia i początek stycznia to okres względnie sprzyjającej aury. Chcemy to wykorzystać. Druga połowa stycznia i luty to gorsze warunki, a ponowne okna pogodowe to przełom lutego i marca - powiedział szef Polskiego Himalaizmu Zimowego.

- Takie są na razie plany, bo wszystko uzależnione jest głównie od spraw finansowych - przekazał Tomala.

Na razie nie wiadomo, kto miałby wejść w skład kolejnej zimowej wyprawy na K2. Szef PHZ zapewnia jednak, że chciałby namówić do tego m.in. Adama Bieleckiego, a być może także Denisa Urubkę, który tegoroczną samozwańczą akcją ataku szczytowego naraził się na wykluczenie z zespołu.

RadioZET.pl/PAP/KS

Oceń