Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Justyna Dżbik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Gwiazda norweskich skoków skazana na karę więzienia za jazdę po alkoholu

10.05.2017 10:01
sport

Bjoern Einar Romoeren, były norweski skoczek narciarski, został we wtorek ukarany za jazdę pod wpływem alkoholu grzywną w wysokości 62 tysięcy koron (28 tysięcy złotych). Sąd zdecydował też o odebraniu ma prawa jazdy na 14 miesięcy i orzekł 18 dni więzienia w zawieszeniu.

Bjoern Einar Romoeren fot. East News
Zagłosuj

Czy kara dla Romoerena jest zbyt surowa?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Do zatrzymania doszło 19 marca, kiedy Norweg jechał na konkurs skoków turnieju Raw Air w Vikersund. Alkomat policji wykazał u niego 0,6 promila alkoholu.

Sprawa sądowa odbyła się we wtorek w miejscowości Asker, gdzie mieszka Romoeren. Jego adwokat prosił o zmniejszenie wymiaru kary, zwłaszcza okresu zatrzymania prawa jazdy.

Sędzia Kirsten Blekestad stwierdziła jednak, że nie widzi żadnych okoliczności łagodzących i grzywna została wymierzona zgodnie z przepisami, które w Norwegii przewidują za jazdę pod wpływem alkoholu karę w wysokości półtora miesięcznych zarobków brutto.

- Nazwisko, pozycja zawodowa skazanego, ani też medialny rozgłos tego zdarzenia nie mają żadnego znaczenia dla wysokości kary. Sąd brał pod uwagę tylko i wyłącznie bezpieczeństwo w ruchu drogowym i równość obywateli wobec prawa - wyjaśniła Blekestad.

Grzywna, którą Romoeren musi zapłacić, obowiązuje od przekroczenia granicy 0,2 promila. Za przekroczenie 0,5 promila zabierane jest prawo jazdy na co najmniej rok oraz dodatkowo stosowana kara więzienia w zawieszeniu. Powyżej 1,2 promila kierowcy skazywani są dodatkowo na więzienie bezwarunkowe na minimum 21 dni.

Romoeren zakończył karierę w 2014 roku i obecnie jest jednym z dyrektorów marketingu w Norweskiej Federacji Narciarskiej (NSF). W latach 2005-11 był rekordzistą w długości skoku z wynikiem 239 m, który uzyskał na mamucie w Planicy. W karierze zdobył dwa złote medale oraz srebrny i brązowy mistrzostw świata w lotach narciarskich oraz dwa brązowe i srebrny narciarskich MŚ w drużynie. Indywidualnie zdobył brązowy medal olimpijski na dużej skoczni w 2006 roku.

RadioZET.pl/PAP/AN

Oceń