Zamknij

Wielki sukces Piotra Kuczery. Został wicemistrzem Europy

02.05.2022 10:33
Piotr Kuczera
fot. JACK GUEZ/AFP/East News

Piotr Kuczera przegrał przez ippon w finale mistrzostw Europy w judo z Holendrem Michaelem Korrelem i tym samym został wicemistrzem Europy w kategorii 100 kg. Wcześniej Polak pokonał m.in. lidera światowego rankingu Portugalczyka Jorgego Fonsecę.

Piotr Kuczera zdobył w Sofii srebrny medal mistrzostw Europy w judo. W finale kategorii 100 kg przegrał przez ippon z Holendrem Michaelem Korrelem. To jedyne miejsce na podium biało-czerwonych w tej imprezie.

Kuczera (KS Kejza Team Rybnik) w drodze do finału kat. 100 kg stoczył cztery zwycięskie walki. Najpierw przez ippon pokonał Estończyka Grigoriego Manaskina, a w następnym pojedynku jego rywalem był lider światowego rankingu - Jorge Fonseca. Portugalczyk to także brązowy medalista olimpijski z Tokio, dwukrotny mistrz świata (2019, 2021) i trzeci zawodnik mistrzostw Europy (2020).

Piotr Kuczera wicemistrzem Europy

O głowę niższy od Polaka Fonseca zaczął starcie bardzo aktywnie - po minucie pierwszy zdobył punkty przez waza-ari. Później walka się wyrównała, ale to Portugalczyk ponownie pierwszy zaatakował. Kuczera jednak skutecznie skontrował i wygrał przez ippon. Sędziowie przed wskazaniem ostatecznej decyzji przez dłuższą chwilę naradzali się, a Fonseca nie chciał pogodzić się z werdyktem.

Ostatnim rywalem Kuczery w grupie A był Hiszpan Nikolo Sherazadishvili. Ten pochodzący z Gruzji zawodnik  rozpoczynał karierę w... piłce wodnej, by ostatecznie, po przyjeździe z rodzicami do Madrytu, skupić się na judo. W 2018 roku w Baku Sherazadishvili został w tej dyscyplinie pierwszym hiszpańskim mistrzem świata. Osiągnięcie powtórzył w 2021 w Budapeszcie. Hiszpan jest też trzecim zawodnikiem mistrzostw Europy z 2018 roku. Wszystkie te sukcesy zanotował w kat. 90 kg.

Pojedynek na tatami w Sofii był bardzo zacięty. W dodatkowym czasie Polak wygrał jednak przez waza-ari. W półfinale 67. w światowym rankingu Kuczera zmierzył się ze Szwajcarem Danielem Eichem (29. IJF). Tu także potrzebna była dogrywka, w której Polak wygrał przez ippon.

Do finału przystąpił w białej judodze. Jego przeciwnik Michael Korrel był 10. zawodnikiem rankingu IJF. Wcześniej największym sukcesem Holendra był wywalczony w Tokio brązowy medal MŚ 2019. Przez cztery minuty podstawowego czasu nic ciekawego się nie wydarzyło. Holender atakował, a Kuczera skutecznie blokował. Po czterech minutach i 15 sekundach dogrywki Korrel zdecydował się na rzut, który sędziowie ocenili na ippon.

RadioZET.pl/PAP