Zamknij

Ewa Brodnicka poznała rywalkę w obronie mistrzowskiego pasa

17.01.2020 16:49
Tymex Boxing Night 11
fot. mat. pras.

Była mistrzyni Europy Djemilla "The Pitbull" Gontaruk będzie rywalką mistrzyni świata WBO w wadze super piórkowej Ewy "Kleo" Brodnickiej (Tymex Boxing Promotion) podczas gali "Tymex Boxing Night 11", która odbędzie się 7 marca w Dzierżoniowie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- W czterech poprzednich pojedynkach o mistrzostwo świata World Boxing Organization Ewa Brodnicka (rekord 18-0) wygrywała z zawodniczkami spoza Europy, a tym razem zmierzy się z wymagającą przeciwniczką z Belgii. Gontaruk (16-6-2) zdobyła mistrzostwo Europy kategorii piórkowej, ale też bezskutecznie boksowała np. w Kazachstanie o tytuł światowy IBO i tzw. pas Silver WBC - powiedział szef grupy Tymex Mariusz Grabowski.

Brodnicka wywalczyła trofeum WBO w maju 2017 roku pokonując Irmą Balijagic Adler z Bośni i Hercegowiny. Wcześniej była zawodową mistrzynią kontynentu wagi lekkiej. W obronie pasa mistrzyni świata triumfowała na polskich ringach w walkach z Kanadyjką Sarah Pucek, Nozipho Bell z Republiki Południowej Afryki, Meksykanką Janeth Perez i Argentynką Edith Soledad Matthysse.

Kim jest Djemilla "The Pitbull" Gontaruk?

- Nieprzypadkowo Gontaruk nosi przydomek "The Pitbull". Już w siódmej profesjonalnej walce rywalizowała o mistrzostwo Europy, a jej rywalką w Finlandii była miejscowa znakomita zawodniczka Eva Wahlstroem. Belgijka przegrała z nią na punkty. Pas zdobyła za trzecim podejściem, pokonując w rewanżu Francuzkę Stephanie Ducastel - dodał Grabowski, który wraz ze swoim synem Marcelem oraz Mariuszem Konieczyńskim prowadzą karierę Brodnickiej.

Potyczka z Gontaruk to jednocześnie zamknięcie pewnego rozdziału w karierze Brodnickiej, której trenerem jest Amerykanin Gus Curren. Wcześniej był szkoleniowcem m.in. Tomasza "Górala" Adamka.

W 2019 roku Gontaruk stoczyła trzy walki, wygrywając m.in. z Kariną Kopińską. Wcześniej niespodziewanie Polka zremisowała z tą rywalką. Poza tym pięściarka z Belgii przegrała o pas ME z Włoszką Silvią Bortot, który przyjeżdżała na sparingi do Brodnickiej. Niedługo po tej walce belgijskie media napisały, że Bortot została zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków i Gontaruk mogłaby znów założyć europejskie trofeum, ale jej celem jest bój o mistrzostwo świata.

Wkrótce ogłoszony zostanie rywal dla Damiana "Wrzosa" Wrzesińskiego (18-1-2, 5 KO), który w Dzierżoniowie będzie bronił międzynarodowego mistrzostwa Polski w kategorii lekkiej. W barwach Tymexu zadebiutują Kamil Kuździeń, brązowy medalista ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Ciechocinku i Sahan Aybay, dla którego będzie to 10. zawodowa walka. Na Dolnym Śląsku wystąpią też pochodzący z tego regionu lub okolic Michał "Szczupak" Leśniak (11-1-1), Oskar Kapczyński (2-0) i Oskar Wierzejski (2-0).

RadioZET.pl/PAP/AN