Zamknij

MMA będzie sportem olimpijskim? Szef UFC podaje jeden argument

09.06.2022 17:21
Joanna Jędrzejczyk
fot. Jason Silva/ZUMAPRESS.com/EAST NEWS

Joanna Jędrzejczyk, Karolina Kowalkiewicz i Jan Błachowicz powalczą o medale olimpijskie? Z takim szalonym pomysłem wyszedł właściciel UFC Dana White, który chciałby wprowadzić MMA na igrzyska. I podaje konkretny argument "za" takim rozwiązaniem.

Dana White jest szefem najpotężniejszej organizacji MMA na świecie - Ultimate Fighting Championship (UFC), której mistrzami byli Joanna Jędrzejczyk oraz Jan Błachowicz. To najwięksi polscy ambasadorowie mieszanych sztuk walki na świecie. Fani MMA z pewnością kojarzą też Karolinę Kowalkiewicz czy Mateusza Gamrota. Na krajowym podwórku świetnie radzą sobie m.in. Mariusz Pudzianowski czy Marian Ziółkowski.

Sporty walki, takie jak karate, boks, taekwondo i judo są lub były w programie igrzysk olimpijskich. Wkrótce mogą dołączyć do nich sambo, kick-boxing i muay thai. Czy na podobny zaszczyt może liczyć MMA? Właściciel UFC Dana White jest przekonany, że byłoby to z korzyścią dla obu stron.

Dana White MMA na igrzyskach

Dana White wziął udział w sesji Q&A [pytania i odpowiedzi - red.] na kanale organizacji. Jeden z kibiców zapytał go, czy jest za wprowadzeniem MMA na igrzyska olimpijskie.

- Myślę, że powinien to już być sport olimpijski - powiedział White. - To nie jest moja praca, nie naciskam, aby tak się stało, ale zgadzam się z tymi, którzy uważają, że MMA powinno trafić na olimpiadę. Jednym z największych problemów igrzysk jest ich niska oglądalność. Chcesz więcej widzów? Wprowadź MMA na olimpiadę - dodał.

Międzynarodowa Federacja Sztuk Walki od lat stara się o włączenie MMA do programu igrzysk. Na razie Międzynarodowy Komitet Olimpijski jest nieugięty w tej kwestii. Ruch olimpijski sprzeczny jest z brutalnością, jaką można oglądać na galach mieszanych sztuk walki. Na pewno wymagałoby to zmiany formuły, np. poprzez wprowadzenie kasków znanych z boksu olimpijskiego. To z kolei mogłoby nie być już tak atrakcyjne.

RadioZET.pl/USA Today/sport.pl/UFC YouTube