Zamknij

Nietypowe metody treningowe mistrza UFC. Niewielu by się tego podjęło

19.10.2022 10:08

Jiri Prochazka, mistrz UFC w wadze półciężkiej, spędził trzy dni w ciemnym pokoju bez jedzenia. Czech w ten sposób przygotowywał się mentalnie do obrony tytułu w rewanżowej konfrontacji z Golverem Teixeirą na gali UFC 282 w Las Vegas.

Jiri Prochazka
fot. NICHOLAS YEO/AFP/East News

Jiri Prochazka (MMA 29-3-1) jest pierwszym czeskim mistrzem najpotężniejszej organizacji MMA na świecie - UFC. W czerwcu 2022 roku na gali w Kallang w Singapurze popularny "Denisa" niespodziewanie poddał w piątej rundzie Brazylijczyka Glovera Teixeirę i odebrał mu pas w wadze półciężkiej.

Wiele mówiło się o możliwym starciu 30-latka z Brna z byłym mistrzem w tej kategorii Janem Błachowiczem. Czech zdecydował się jednak dać rewanż reprezentantowi "Canarinhos". Do ich drugiej konfrontacji dojdzie 10 grudnia na gali UFC 282 w Las Vegas.

Prochazka trenował w ciemności

W ramach przygotowań Prochazka zastosował nietypowy trening mentalny. Opowiedział o nim w programie "The MMA Hour". Okazuje się, że Czech spędził trzy dni bez światła, w izolacji i bez jedzenia.

– Dark room. Ciemność przez trzy dni. Tam możesz pracować nad swoimi demonami, trenować, robić, co chcesz. Nie chcę dużo mówić na ten temat, bo to moje osobiste sprawy. To dla mnie ogromna frajda, bo dochodzisz do momentu, kiedy czas przestaje istnieć - zdradził "Denisa". – Takie doświadczenie pozwala ci poznać, kim naprawdę jesteś, a potem w treningu mogę wznieść się na wyższy poziom – dodał.

loader

Po co to wszystko? – Nie mogę dużo o tym mówić, bo to nie jest intensywne przeżycie, ale dla mnie to coś swojego rodzaju osobistego, coś świętego. To mi bardzo pomaga. Jesteś tylko ty i cisza. Żadnych innych ludzi. To był mój pierwszy raz – byłem tylko ja i butelka wody. Bez jedzenia. Jesteś znacznie silniejszy mentalnie bez jedzenia. Twój umysł pracuje na podwyższonych obrotach i możesz tam umrzeć. Trzy, cztery dni to nie tak długo – ocenił.

Jiri Prochazka występuje w UFC od 2020 roku, ale do tej pory stoczył tylko trzy walki. Wszystkie wygrał przed czasem - z Volkanem Oezdemirem, Dominickiem Reyesem i Gloverem Teixeirą.

RadioZET.pl/mma.pl