Federacja taekwondo zmieniła nazwę. Wszystko przez... "wulgarny" skrót

Krzysztof Sobczak
27.06.2017 09:45
Taekwondo
fot. EastNews

Światowa Federacja Taekwondo, a więc World Taekwondo Federation, czyli w skrócie... WTF. Instytucja postanowiła rozstać się z kłopotliwym skrótem i zastąpić go prostszym WT.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Federacja powstała w 1973 roku i od początku posługiwała się skrótem WTF. Teraz jednak te trzy litery kojarzą się jednoznacznie, i bynajmniej nie chodzi tu o taekwondo. Skrótem posługują się internauci, przede wszystkim użytkownicy mediów społecznościowych i oznacza on - w swobodnym tłumaczeniu - "co do cholery" (nie chcemy używać wulgaryzmów, ale chyba każdy wie, o co chodzi). To zmusiło przedstawicieli Światowej Federacji Taekwondo do zmiany nazwy na World Taekwondo (WT).

Zobacz także

- To bardzo ważny dzień dla naszej federacji. Świat jest teraz bardzo skomplikowany, wszyscy muszą się rozwijać i iść z duchem czasu, my także i dlatego postanowiliśmy zmienić nazwę. Wcześniejsza kojarzyła się negatywnie, w ogóle nie nawiązywała do działalności naszej organizacji – powiedział Choue Chung-Won, prezydent WT.

– Nowa nazwa jest charakterystyczna i zarazem prosta do zapamiętania. Wzmacnia także globalny charakter naszego sportu, chcemy, by taekwondo zainteresował się cały świat – dodał Chung-Won.

Od 24 czerwca w południowokoreańskim Muju odbywają się mistrzostwa świata w Taekwondo. W zawodach bierze udział jedenaścioro reprezentantów Polski.

ZPRP, a nie PZPR

Skróty bywają kłopotliwe również nad Wisłą. Związek Piłki Ręcznej w Polsce (ZPPR), gdyby nazywał się tak, jak większość rodzimych federacji, a zatem Polski Związek Piłki Ręcznej, kojarzyłby się z PZPR, a więc Polską Zjednoczoną Partią Robotniczą.

RadioZET.pl/TVP Sport/KS