Dorota Banaszczyk polską nadzieją na medal olimpijski w Tokio. MKOl zachwycony Polką

Krzysztof Sobczak
21.05.2019 18:27
Dorota Banaszczyk
fot. JAVIER SORIANO/AFP/East News

Dorota Banaszczyk, pierwsza polska mistrzyni świata w karate olimpijskim, znalazła się na celowniku Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. - Na igrzyskach w Tokio będzie jedną z faworytem, a jeszcze rok temu była daleka od tego miana - czytamy na oficjalnej stronie MKOl-u olympic.org.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dorota Banaszczyk w listopadzie ubiegłego roku wywalczyła złoty medal mistrzostw świata w Madrycie. Polka była bezkonkurencyjna w kumite w kategorii do 55 kg, pokonując po drodze m.in. Japonkę Sarę Yamadę, a w finale Niemkę Janę Bitsch. Życiowy, a przy okazji historyczny dla Polski sukces odniosła na półtora roku przed debiutem karate na igrzyskach olimpijskich.

Ostatnie sukcesy nie umknęły uwadze Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu, który za pośrednictwem swojej strony internetowej postanowił przybliżyć kibicom na całym świecie postać Doroty Banaszczyk. - Na imprezę w Madrycie jechała jako 28. karateczka rankingu, a wróciła z niej ze złotym medalem i nagrodą dla najbardziej wartościowej zawodniczki mistrzostw - zachwyca się autor tekstu na olympic.org.

- 22-latka, obecnie szósta w rankingu, będzie jedną z kandydatek do złota także na igrzyskach w Tokio. Jeszcze rok temu wydawało się to nierealne - dodaje.

Banaszczyk kandydatką do złota w karate na IO w Tokio

Dorota Banaszczyk rozpoczęła naukę karate w wieku siedmiu lat, głównie z inspiracji taty, który był judoką. Sama - jak wspomina - od zawsze interesowała się sztukami walki, a w domu nowo nabyte umiejętności testowała na młodszym o rok bracie.

- Pamiętam, jak koledzy z mojej klasy, którzy również brali udział w zajęciach, śmiali się, że dziewczyna idzie z nimi na trening. Potem to jednak ja im pokazywał, na co mnie stać - cytuje słowa Polki olympic.org.

Wywodzące się z Japonii karate nie mogło doczekać się lepszego miejsca na olimpijski debiut niż w stolicy tego kraju, Tokio. - W Japonii karate jest bardzo rozwinięte, wszyscy dbają o utrzymywanie wysokiego poziomu - mówi Banaszczyk.

Kata i kumite - co to jest?

Karate na IO w Tokio 2020 zostało dopuszczone w dwóch formach - kata, czyli walka z wirtualnym przeciwnikiem z systemem oceniania przez sędziów serii ruchów oraz kumite, w którym specjalizuje się Polka.

Kumite to walka z "żywym" przeciwnikiem za pomocą ciosów i kopnięć. Rozgrywka toczy się przez trzy minuty bądź do ośmiu punktów. W przypadku remisu wygrywa ten, kto zadał pierwszy punktowany cios.

- Wybrałam kumite, bo lubię nieprzewidywalność, tu każda walka jest inna. Musisz być szybszy i mądrzejszy od przeciwnika, przewidywać jego ruchy i starannie realizować plan. Ważna jest dynamika, szybka reakcja na ciosy i wybór odpowiedniej techniki. To fajne dla kibiców, gdyż zdarzyć może się wszystko, a walki często obfitują w spektakularne akcje - opisuje 22-letnia łodzianka.

Karate w Polsce - problemy

Niestety, po mistrzostwie świata Dorota Banaszczyk napotkała kolejne problemy: spór pomiędzy dwoma polskimi federacjami - nieoficjalną i oficjalną - karate, brak nagrody finansowej za złoty medal czy też brak pieniędzy na wyjazdy na zawody. Po wpisie na Facebooku, w którym karateczka żaliła się na swoją sytuację, nastąpiła wreszcie reakcja Ministerstwa Sportu i Turystyki. Resort znalazł zawodniczce potężnego sponsora - została nim firma Energa. Wciąż nie są to jednak optymalne warunki do uprawiania sportu.

- Jeśli chodzi o karate w Polsce, niestety nie mamy warunków do uprawiania sportu zawodowego. Udało mi się zrobić coś z niczego - w zasadzie mając za sobą tylko trenera i małą grupkę ludzi. Zdobyliśmy ten medal i udowodniliśmy, że jeśli tylko chcesz, możesz spełnić swoje marzenia. Teraz ciężko pracujemy nad kolejnym krokiem - uczestnictwem w igrzyskach olimpijskich w Tokio - zapewnia Polka.

Igrzyska olimpijskie w Tokio odbędzie się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku.

RadioZET.pl/olympic.org/KS