Zamknij

Mistrz olimpijski zawieszony. Teraz musi oddać złoty medal

24.09.2021 13:13
Biljał Machow
fot. SPUTNIK/EAST NEWS

Kolejny medalista olimpijski z Londynu w zapasach - Rosjanin Biljał Machow - został zawieszony za doping. Pierwotnie zajął trzecie miejsce w igrzyskach w 2012 roku, ale zdyskwalifikowano dwóch wyżej sklasyfikowanych zawodników, dlatego otrzymał złoto.

34-letni Machow uznany został zwycięzcą rywalizacji w kategorii 120 kg w stylu wolnym. Teraz złoty krążek będzie musiał oddać, gdyż zawieszono go na cztery lata za naruszenie przepisów antydopingowych - poinformowała Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA).

Jak dodano w komunikacie, okres kary biegnie od stycznia 2020 roku.

Biljał Machow zawieszony za doping

Agencja informacyjna TASS podała, że Machow uzyskał pozytywny wynik testu na obecność zakazanej substancji. Nie podano jej nazwy. Rzecznik RUSADA powiedział, że sztangista nie wyjaśnił, w jaki sposób środek znalazł się w jego organizmie.

Trzykrotny mistrz świata (2007, 2009 i 2010) pierwotnie wywalczył brąz w igrzyskach w Londynie, podobnie jak Irańczyk Komeil Ghasemi. Złoto otrzymał po tym, jak w 2019 roku za naruszenie przepisów antydopingowych zdyskwalifikowano Uzbeka Artura Tajmazowa (złoty medalista) i Gruzina Dawita Modzmanaszwilego (srebrny).

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

RadioZET.pl/PAP