Zamknij

Thurnbichler nie czekał. W takim składzie Polacy wystąpią w Ruce

09.11.2022 13:30

Trener Thomas Thurnbichler na 16 dni przed zawodami ogłosił skład reprezentacji Polski na konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce. - Chcemy jak najszybciej zebrać zawodników nominowanych do startu w Finlandii i rozpocząć pracę - tłumaczył Austriak. Kto wystąpi na obiekcie w Kuusamo?

Dawid Kuback i Piotr Żyła
fot. PAP

Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Kamil Stoch, Paweł Wąsek, Aleksander Zniszczoł, Jakub Wolny i Tomasz Pilch - to wybrańcy Thomasa Thurnbichlera na konkursy Pucharu Świata w Ruce, które odbędą się w dniach 25-27 listopada. Tak długa przerwa - miną trzy tygodnie od inauguracji w Wiśle - jest spowodowana rozpoczynającym się 20 listopada piłkarskim mundialem w Katarze.

Cztery pierwsze nazwiska nie budzą żadnych wątpliwości. - Dawid jest liderem klasyfikacji Pucharu Świata, Piotrek w Wiśle zajął dwukrotnie miejsca w pierwszej dziesiątce, Kamil także w sobotnim konkursie był w top 10. Paweł Wąsek punktował dwukrotnie, więc tu sprawa także jest oczywista - tłumaczył austriacki szkoleniowiec cytowany przez portal Polskiego Związku Narciarskiego.

Skład Polaków na konkursy w Ruce

Podczas hybrydowych konkursów w Wiśle - najazd był lodowy, zeskok wyłożono igelitem ze względu na brak śniegu i wysokie temperatury - przyzwoicie radzili sobie Jan Habdas i Kapcer Juroszek. Obaj nie punktowali, ale w treningach potrafili latać daleko. Tym razem nie znaleźli uznania w oczach szkoleniowca ze względu na niewielkie doświadczenie.

- Skocznia w Ruce jest dużym obiektem, czasem panują tam wyjątkowo trudne warunki do skakania. Dlatego młodzi zawodnicy pierwsze starty na śniegu zaliczą w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jeśli będą w wystarczająco dobrej dyspozycji, na pewno dostaną swoje szanse w zawodach Pucharu Świata - wyjaśnił Thurnbichler.

Padło więc na Zniszczoła, Wolnego i Pilcha. - Tomasz Pilch, to obiecujący zawodnik, który w Wiśle również zdobył punkty, a podczas zgrupowań przed sezonem pokazywał dobrą dyspozycję. Aleksander Zniszczoł to zawodnik, dzięki któremu mamy zwiększoną kwotę startową. Muszę przyznać, że o ostatnim, siódmym miejscu dyskutowaliśmy długo, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że na tę chwilę największy potencjał widzimy w Kubie Wolnym - przekonywał.

Tak wczesne powołanie składu Austriak wytłumaczył chęcią pracy z tymi zawodnikami. Chciał, by mieli oni pewność występu, a ona sam jasną sytuację podczas przygotowań.

Kubacki liderem PŚ

Po konkursach w Wiśle Dawid Kubacki jest liderem klasyfikacji generalnej PŚ. Za nim plasują się Halvor Egner Granerud. W czołowej dziesiątce, na 6. miejscu, jest drugi z reprezentantów Polski, Piotr Żyła.

loader

RadioZET.pl/pzn.pl