Zamknij

Nowa konkurencja na ZIO w Cortinie d'Ampezzo. Jeszcze więcej skoków

24.06.2022 23:12

Konkurs kobiet na dużej skoczni zadebiutuje na zimowych igrzyskach olimpijskich w Cortinie d'Ampezzo w 2026 roku - poinformował w oświadczeniu Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Do tej pory panie rywalizowały tylko na normalnym obiekcie.

Ursa Bogataj
fot. CHRISTOF STACHE/AFP/East News

Skoki narciarskie kobiet pojawiły się w programie zimowych igrzysk olimpijskich w 2014 roku w Soczi. Pierwszą mistrzynią została Niemka Carina Vogt. W Pekinie dołączono kolejną konkurencję z udziałem skoczkiń - konkurs mieszany. Obie przeprowadzono na normalnym obiekcie.

Za cztery lata skoki narciarskie pań przejdą kolejną ewolucję. Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że w 2026 roku w Cortinie d'Ampezzo odbędzie się rywalizacja kobiet na dużej skoczni. To następny z etapów zrównywania płci.

Skoki narciarskie kobiet na dużym obiekcie w ZIO 2026

- To poważny krok ku równouprawnieniu na ZIO. Jeszcze podczas igrzysk w Soczi kobiety stanowiły 40% sportowców, teraz będzie to 47%. Jesteśmy zdeterminowani, by krok po kroku dążyć do pełnego równouprawnienia, a igrzyska w Cortinie są kolejnym kamieniem milowym na tej drodze - powiedział przewodniczący MKOl-u Thomas Bach.

W sumie w Cortinie d'Ampezzo odbędzie się osiem nowych konkurencji. Jedyną, w której nie wystąpią panie, będzie kombinacja norweska. Dyscyplina zachowała status olimpijskiej mimo słabych wyników oglądalności i atrakcyjności.

W zimowych igrzyskach olimpijskich w Pekinie biało-czerwoni wywalczyli tylko jeden medal. Na normalnej skoczni w Zhangjiakou 3. miejsce zajął Dawid Kubacki. W gronie kobiet najlepsza była Słowenka Ursa Bogataj.

RadioZET.pl/MKOl/skijumping.pl