Zamknij

Nie będzie polskiej zimowej wyprawy na K2. Plany odłożone na przyszły rok

Krzysztof Sobczak
06.05.2019 16:58
Polscy himalaiści nie ruszą w 2019 roku na K2
fot. Shutterstock

Zimą 2019 roku nie wyruszy polska wyprawa na K2 (8611 m), jedyny niezdobyty o tej porze roku ośmiotysięcznik – poinformował w rozmowie z PAP Piotr Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. Ekspedycja jest planowana na kolejny sezon zimowy 2020/21.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Powodem przełożenia wyprawy na przyszły rok jest - według Tomali - brak zespołu, który dawałby realne szanse na atak szczytowy.

- W ostatnich 12 miesiącach intensywnie pracowaliśmy nad przygotowaniem wyprawy w roku 2019. Rozmawialiśmy ze sponsorami i staraliśmy się pozyskać potrzebne finansowanie. Niestety kilku potencjalnych członków ekspedycji nie może w tym roku wyjechać zimą na K2 z powodu kontuzji, które muszą wyleczyć. Ta sytuacja znacznie ograniczyła nasze możliwości personalne. Pod ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik chcemy pojechać najsilniejszym możliwym składem. Dlatego musieliśmy podjąć decyzję o odłożeniu wyprawy – podkreślił Tomala.

Zimowa wyprawa na K2. Będą dodatkowe szkolenia

Lata 2019-20 kierownik programu PHZ im. Artura Hajzera chce poświęcić na zorganizowanie wypraw mających podnieść kwalifikacje młodych, zdolnych wspinaczy, którzy jednak nie mają doświadczenia w górach wysokich. W związku z tym wydłużone zostały także ramy czasowe programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, który do tej pory obejmował lata 2016-20.

- Najbliższy rok poświęcimy na wyprawy unifikacyjne i wyjazdy szkoleniowe. Pozwolą nam one poszerzyć kadrę wspinaczy, którzy docelowo będą mogli pojechać do Pakistanu zimą 2020 roku. Pierwsze szkolenie odbyło się w marcu w Tatrach, a kolejne zaplanowane jest w maju. W hotelu Arłamów spotkamy się szerokim składem ludzi związanych z Polskim Himalaizmem Zimowym, żeby przedyskutować plany na najbliższe półtora roku i realizować kolejne szkolenia – podsumował himalaista z Lublina.

K2 - jedyny niezdobyty zimą 8-tysięcznik

K2 to jedyny z 14 ośmiotysięczników, na którym nie stanął zimą człowiek. O tej porze roku biało-czerwoni 10 spośród 14 ośmiotysięczników zdobyli jako pierwsi w świecie.

W sezonie 2018/19 zameldowały się pod K2 dwie ekspedycje - rosyjsko-kazachsko-kirgiska oraz druga międzynarodowa, prowadzona przez Baska Alexa Txikona. W jej składzie, oprócz nepalskich Szerpów, działało też trzech Polaków: Marek Klonowski, Waldemar Kowalewski i Paweł Dunaj. Txikon wraz z Szerpami osiągnął 7050 m.

ZOBACZ TAKŻE: Andrzej Bargiel jako pierwszy na świecie zjechał z K2 na nartach

Czołowi himalaiści pierwszej wyprawy kierowanej przez Wasilija Piwcowa, zdobywcę Korony Himalajów i Karakorum (14 szczytów), osiągnęli wysokość 7400 m, napotykając tam poważne trudności w strefie szczelin.

Obydwie tegoroczne ekspedycje to piąta w historii próba zimowego wejścia na ośmiotysięcznik o charakterystycznym kształcie piramidy, nazywany w dialekcie zamieszkujących ten region ludów Czogori ("Rozległa góra"), a przez Chińczyków - Qogir ("Wspaniała Góra").

RadioZET.pl/PAP/KS