Polscy himalaiści złożyli wniosek do ministerstwa o finansowe wsparcie wyprawy na K2

Krzysztof Sobczak
28.01.2019 15:01
Polscy himalaiści złożyli wniosek do ministerstwa o finansowe wsparcie wyprawy na K2
fot. Red Bull Content/SIPA/EAST NEWS

Na przełomie 2019 i 2020 roku polscy himalaiści podejmą kolejną próbę pierwszego w historii zimowego wejścia na K2 (8611 m n.p.m.). Szef projektu Piotr Tomala przyznał, że liczy na finansowe wsparcie ministerstwa sportu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Do resortu wpłynął już wniosek o dofinansowanie wyprawy kwotą 2 mln złotych. To o milion złotych więcej niż wynosiło wsparcie ekspedycji z ubiegłego roku. - Czekamy na odpowiedź. Na cały projekt wyprawy na K2, na który składają się przygotowania i wyprawa główna, potrzebujemy około dwóch milionów złotych i właśnie taką kwotę wpisaliśmy we wnioskach złożonych w ministerstwie. Byłoby idealnie, gdyby państwo pokryło praktycznie całość kosztów. Niezależnie od tego szukamy innych sponsorów - powiedział szef programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 Piotr Tomala w rozmowie z Onetem.

Wyprawa na K2. Sponsorzy

Negocjacje ze sponsorami w dużej mierze zależą od powodzenia bądź niepowodzenia aktualnych wypraw. Tej zimy K2 próbują zdobyć ekipa kazachsko-rosyjsko-kirgiska pod wodzą Artema Brauna i Wasilija Piwcowa oraz zespół Aleksa Txikona. - Umowy ze sponsorami wejdą w życie pierwszego dnia wiosny, po zakończeniu wypraw, które obecnie działają pod K2. Trzymam kciuki, żeby nie było żadnych przykrych incydentów, ale jeśli chodzi o sportowy aspekt, wolałbym oczywiście, by szczyt nie został zdobyty - przyznał Tomala.

Przygotowania do zimowego wejścia na K2 zakładają m.in. trzy letnie wyprawy: na 7-tysięcznik oraz dwa 8-tysięczniki, w tym prawdopodobnie na K2. Ze względu na brak środków finansowych nie udało się zrealizować planu zimowego zdobycia Piku Awicenny.

RadioZET.pl/Onet/KS