Polscy himalaiści mogą nie wrócić na K2 w najbliższą zimę

Krzysztof Sobczak
17.04.2018 19:35
Adam Bielecki i Janusz Gołąb
fot. Foto Olimpik/REPORTER/EastNews

Rzecznik narodowej wyprawy na K2 (8611 m n.p.m.) Michał Leksiński ocenił, że powrót na najwyższy szczyt Karakorum już najbliższej zimy est mało realny. - Mamy za mało czasu - powiedział na antenie internetowego radia zapinamypasy.pl.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Sytuacja ws. następnej próby wejścia na jedyny niezdobyty zimą ośmiotysięcznik zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze dwa tygodnie temu kierownik polskiej bazy pod K2 Piotr Snopczyński przyznał, że kolejna wyprawa możliwa jest jeszcze w tym roku. Innego zdania jest Leksiński.

Zobacz także

- My jeszcze jesteśmy przed serią spotkań, które nam wyklarują, jak chcemy działać. Z jednej strony są opinie, że warto wykorzystać to zainteresowanie wokół wspinaczki górskiej na całym świecie i jechać już tej zimy. Z drugiej strony, część z nas, którzy siedzieli w organizacji ostatniej wyprawy, wie jak wielkie jest to przedsięwzięcie. Ile wymaga czasu i jak mało go mamy, jeśli chcielibyśmy organizować tę wyprawę już teraz - powiedział rzecznik narodowej wyprawy oraz Polskiego Związku Alpinizmu na antenie zapinamypasy.pl.

Wyprawa na K2 dopiero w 2020 roku?

Zdaniem Leksińskiego, warto jednak poczekać i spokojnie przygotować się do tej trudnej wyprawy. W tak krótkim czasie może nie udać się pozyskać sponsorów i zebrać ekipy.

- Logistycznie to jest kwestia otwarcia rozmów ze sponsorami, pozyskania kolejnych środków finansowych. Jest na to bardzo mało czasu. Ponadto część chłopaków zdecydowała się na wyjazdy zagraniczne, żeby odpocząć z rodzinami i się zregenerować. Wydaje się więc, że nie będzie to jednak najbliższa zima - przyznał Leksiński.

Rzecznik zapowiedział, że o szczegółowych planach na najbliższe dwa sezonu związek poinformuje za kilka tygodni.

RadioZET.pl/zapinamypasy.pl/Sportowe Fakty/KS