Willingen Five: Nowa formuła, wielka kasa. O co chodzi w tych zawodach?

Krzysztof Sobczak
01.02.2018 11:40
Kamil Stoch
fot. Marek Dybas/Reporter/EastNews

Organizatorzy zawodów Pucharu Świata w Willingen zrobili wszystko, co mogli, by ściągnąć do siebie czołowych skoczków świata. Stąd pomysł, by zmagania na tym obiekcie zamienić w trzydniowy turniej wzorowany na norweskim Raw Air.

Zagłosuj

Czy Kamil Stoch wygra Willingen Five?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

O co chodzi? Formuła jest bardzo prosta - turniej nazwany Willingen Five wygra ten skoczek, który będzie liderem po pięciu skokach. Do klasyfikacji łącznej będą się więc zaliczały kwalifikacje oraz cztery próby z konkursów indywidualnych. Ze względu na wprowadzone zmiany w tym roku wyjątkowo zabraknie "drużynówki".

Zobacz także

Ogromne premie

Z uwagi na igrzyska olimpijskie Niemcy spodziewali się, że część ekip nie będzie chciała przyjechać do Willingen, by w spokoju przygotowywać się do najważniejszej imprezy czterolecia. Pomiędzy zawodami w Willingen a kwalifikacjami w Pjongczang są tylko cztery dni, co przy zmianie strefy czasowej i długiej, męczącej podróży będzie sporym obciążeniem dla zawodników. Niemniej naszym zachodnim sąsiadom udało się przekonać większość drużyn, by stawiły się na tym obiekcie w najsilniejszych składach. Zabraknie jedynie Austriaków i Japończyków, ale będą m.in. Norwegowie, Polacy, Słoweńcy oraz oczywiście Niemcy.

Dużym motywatorem były z pewnością pieniądze. Zwycięzca Willingen Five otrzyma aż 25 tys. euro, czyli ponad 100 tys. złotych. Dla porównania, za zwycięstwo we wszystkich czterech konkursach TCS Kamil Stoch zainkasował 140 tys. zł, a po 18 konkursach ma na koncie 329 tys. zł. To oznacza, że za pięć skoków może otrzymać 1/3 tego, co zarobił do tej pory.

Zmagania z Willingen rozpoczną się piątkowymi kwalifikacjami (godz. 18). Konkursy indywidualne zaplanowano na sobotę i niedzielę. W roli lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wystąpi tym razem Richard Freitag, który odzyskał koszulkę lidera po niepowodzeniu Stocha w zawodach w Zakopanem. Polak traci do niego 4 punkty.

RadioZET.pl/KS