Wielki powrót legendy. Janne Ahonen z medalem prestiżowej imprezy

16.01.2022 14:10
Janne Ahonen

Janne Ahonen wciąż potrafi zaskoczyć. Legendarny 44-letni już skoczek zdobył w niedzielę brązowy medal mistrzostw kraju na dużej skoczni. Triumfował Antti Aalto, a drugie miejsce zajął Eetu Nousiainen.

Ahonen mimo upływu lat nie traci formy. Nie ląduje już tak daleko jak w czasach swojej świetności, ale jego umiejętności wciąż pozwalają mu na zdobywanie medali na prestiżowych imprezach. W wieku 44 lat stanął na podium mistrzostw Finlandii.

Janne Ahonen z brązowym medalem mistrzostw Finlandii

Pięciokrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni po pierwszej serii zajmował szóste miejsce. Skok na odległość 116 metrów pozwolił mu jednak sięgnąć po brąz. Walkę o złoto stoczyli między sobą Aalto i Nousiainen. Wygrał ten pierwszy, który jako jedyny podczas całych zawodów zdołał przekroczyć granicę 120. metra.

Ahonen jest jednym z najbardziej utytułowanych skoczków narciarskich w historii. W swoim dorobku, oprócz wspomnianych wcześniej pięciu triumfów w Turnieju Czterech Skoczni, ma dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich, pięć złotych medali mistrzostw świata i dwie Kryształowe Kule za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Dla 44-latka to kolejny powrót do skoków narciarskich. Pierwszy raz karierę zakończył w 2008 roku, później odkładał narty w roku 2013 czy 2018. Za każdym razem jednak wracał, tak jak i teraz.