Zamknij

Vikersund jednak wraca do kalendarza PŚ. Obiekt otrzymał certyfikat

Krzysztof Sobczak
16.11.2018 18:55
Skocznia w Vikersund
fot. imago/Eibner Europa/EAST NEWS

"Mamuci" obiekt w norweskim Vikersund otrzymał certyfikat i zaplanowane na nim na 16 i 17 marca 2019 roku konkursy Pucharu Świata w skokach wróciły do kalendarza - poinformowała w piątek wieczorem Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Pod koniec września zawody w Vikersund zostały wykreślone z kalendarza FIS. Powodem była utrata homologacji po tym, jak właściciele obiektu nie dokonali wymaganych zmian.

Zobacz także

Problemy rozpoczęły się w kwietniu, kiedy trzy norweskie skocznie utraciły homologacje. FIS dał czas na przeprowadzenie niezbędnych zmian do 16 maja. Trondheim i Lillehammer wywiązały się z tego, lecz w Vikersund - jak opisał kanał norweskiej telewizji NRK - "nie ruszono nawet łopatą". FIS domagał się m.in. zmiany profilu obiektu tak, aby skoczkowie lecieli po innej paraboli i wyżej nad zeskokiem. W planach było obniżenie buli o metr.

Choć działacze FIS zapowiadali wówczas, że przed rozpoczęciem sezonu nie będzie już kolejnej inspekcji, to jednak ponownie odwiedzili Vikersund i w piątek Rada FIS zdecydowała o przyznaniu homologacji na sezon 2018/19.

Vikersund - ważny obiekt dla Raw Air

W Vikersund gościł cykl Raw Air, rozgrywany także w Oslo, Trondheim i Lilehammer. Kolejna edycja ma się odbyć w dniach 9-17 marca 2019 i - zgodnie z wcześniejszymi planami - zakończą ją dwa konkursy na mamuciej skoczni w dniach 16-17 marca.

W 2018 roku w cyklu Raw Air triumfował Kamil Stoch.

Inauguracja PŚ w sezonie 2018/19 w ten weekend odbędzie się w Wiśle.

RadioZET.pl/PAP/KS