Zamknij

Turniej Czterech Skoczni: Kontrowersje w kwalifikacjach w Oberstdorfie. Chodzi o Macieja Kota

Maciej Walasek
29.12.2018 20:14
Maciej Kot
fot. PAP

W pierwszych kwalifikacjach 67. Turnieju Czterech Skoczni doszło do kontrowersyjnych decyzji jury. Między innymi chodzi o skok Macieja Kota, który został puszczony w trudnych warunkach.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

W sobotę podczas kwalifikacji w Oberstdorfie zwyciężył Stefan Kraft, a sześciu z siedmiu Polaków uzyskało awans do niedzielnych zawodów, które zainaugurują 67. edycję Turnieju Czterech Skoczni. Jedynym pechowcem wśród biało-czerwonych, który nie zakwalifikował się do „50”  był Maciej Kot, który uzyskał zaledwie 108,5 metra.

Zobacz także

Oprócz 27-latka, w trudnych warunkach byli puszczeni: Roman Trofimow i Alex Insam. Przy ich skokach wiało od 0,68 do 1,03 m/s w plecy. Dodając niezbyt dobrą formę zawodników, nie mieli oni najmniejszych szans na oddanie dobrych skoków i walkę o udział w jutrzejszych zawodach. W wywiadzie dla Eurosportu Maciej Kot zaznaczył, że poza techniką złe warunki miały znaczący wpływ na jego skok.

Dlaczego sprawa jest kontrowersyjna? Pod koniec kwalifikacji wiatr znów dał o sobie znać, ale zarówno Stephan Leyhe, jak i Johann Andre Forfang zdołali awansować do niedzielnego konkursu. W przypadku kolejnego skoczka, Karla Geigera jury postanowiło zrobić krótką przerwę, żeby Niemiec i pozostali zawodnicy mogli oddać swoje skoki w lepszych warunkach.

Jeżeli podjęto decyzję o chwilowym wstrzymaniu kwalifikacji przed ścisłą czołówką, to można było postąpić identycznie wcześniej. Oby w następnych dniach nie dochodziło do podobnych sytuacji.

Wiesz wszystko o Turnieju Czterech Skoczni? Sprawdź swoją wiedzę i rozwiąż QUIZ!

QUIZ o 67. edycji Turnieju Czterech Skoczni
Rozwiąż quiz

QUIZ o 67. edycji Turnieju Czterech Skoczni

QUIZ o 67. edycji Turnieju Czterech Skoczni
Jaka jest kolejność rozgrywania Turnieju Czterech Skoczni?
fot. Vierschanzentournee/Facebook

Jaka jest kolejność rozgrywania Turnieju Czterech Skoczni?

RadioZET.pl/sportowefakty.pl/MW