Zamknij

Trzech alpinistów zginęło na Mont Blanc

Andreas Nicolaides
02.08.2018 17:38
Trzech alpinistów zginęło na Mont Blanc
fot. Shutterstock

Trzech francuskich alpinistów zginęło w czwartek w masywie Mont Blanc, na wysokości 3600 m n.p.m. - poinformowały władze prefektury Haute-Savoie. Alpiniści szli sami, bez przewodnika wysokogórskiego i wpadli w szczelinę.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Jak pisze AFP, znajdujący się na granicy francusko-włoskiej masyw Mont Blanc w tym roku jest wyjątkowo oblegany przez alpinistów. Dlatego też lokalne władze 14 lipca ograniczyły dostęp do trasy wspinaczkowej przez szczyt Aiguille du Gouter, przez który prowadzi klasyczna droga na Mont Blanc.

Z powodu tych ograniczeń alpiniści często wybierają inną drogę, która nierzadko okazuje się trudniejsza. Według Pascala Faviera, dyrektora miejscowego biura turystyki, tak też było i w tym przypadku. Trzej Francuzi wybrali trasę, która od wysokości 2500 m n.p.m. jest bardzo stroma.

Ile osób zginęło tego lata na Mount Blanc?

Od początku letniego sezonu na zboczach Mont Blanc zginęło osiem osób. W tej grupie jest 40-letnia Polka, która zginęła tam 27 czerwca. W zeszłym roku przy próbie zdobycia tego szczytu śmierć poniosło 14 osób, a dwa lata temu 9.

W związku z liczbą śmiertelnych wypadków na Mont Blanc, będących często wynikiem nieostrożności lub braku doświadczenia we wspinaczce, od sierpnia 2017 roku obowiązuje rozporządzenie, które obliguje każdego alpinistę wchodzącego na Mont Blanc do posiadania odpowiedniego wyposażenia.

RadioZET.pl/PAP/AN