Therese Johaug wróciła po 18-miesięcznej dyskwalifikacji

Andreas Nicolaides
02.08.2018 17:21
Therese Johaug
fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Norweska biegaczka narciarska Therese Johaug po 18-miesięcznej dyskwalifikacji powróciła w czwartek do rywalizacji i wygrała zawody Lysebotn Opp na nartorolkach, które odbyły się pod egidą światowej federacji (FIS).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Bieg w czwartek na dystansie 7,5 kilometra, który jest częścią letnich zawodów Blinkfestivalen w norweskim Sandnes, był jej pierwszym startem po prawie dwuletniej nieobecności. Z tego powodu Norweżka była w centrum uwagi skandynawskich mediów, które oceniły, że "zdemolowała" stawkę, pokonując drugą na mecie Szwedkę Charlottę Kallę aż o minutę i 47 sekund, poprawiając o ponad pół minuty swój własny rekord trasy z 2012 roku.

Kalla powiedziała na mecie, że "wiedziała, iż Therese jest silna, lecz nie zdawała sobie sprawy z tego, że powróci aż tak potwornie mocna".

Dyskwalifikacja Therese Johaug

Johaug, 30-letnia mistrzyni olimpijska z Vancouver w sztafecie i siedmiokrotna mistrzyni świata, została zdyskwalifikowana po wykryciu w jej organizmie we wrześniu 2016 roku niedozwolonego sterydu o nazwie clostebol. W jej efekcie nie startowała w sezonach 2016/17 i 2017/18 i nie mogła uczestniczyć w tegorocznych igrzyskach w Pjongczangu.

RadioZET.pl/PAP/AN