Therese Johaug po dyskwalifikacji zakończy karierę? Ważna deklaracja

Krzysztof Sobczak
22.08.2017 17:02
Therese Johaug
fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

- Ta kara jest niesprawiedliwa i serce mnie boli - powiedziała Therese Johaug po werdykcie Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) wydłużającego jej dyskwalifikację z 13 do 18 miesięcy. Norweżka ucięła jednak pojawiające się spekulacje o zakończeniu kariery.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Nie zakończę mojej walki dopóki nie stanę ponownie na linii startowej. Teraz celem są mistrzostwa świata w 2019 roku w Seefeld. Ta kara jest niesprawiedliwa i serce mnie boli. Nie wiem co przyniosą najbliższe dni. Musze ochłonąć - powiedziała Johaug po decyzji CAS.

Zobacz także

Uznano odwołanie FIS

Pierwotnie biegaczka narciarska została zawieszona przez Norweską Konfederację Sportu (NIF) na 13 miesięcy. Wówczas mogłaby wystąpić na ZIO w Pjonczang. Tak niską karę zakwestionowała jednak Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS), która domagała się 18-miesięcznej dyskwalifikacji. Do tego wniosku Trybunał się przychylił. W tej sytuacji 29-latka z Roros będzie mogła wrócić do rywalizacji 18 kwietnia 2018 roku.

- Jestem kompletnie rozbita i jeszcze nie dochodzi do mnie wiadomość, którą otrzymałam. Wszystkie moje plany i marzenia legły w gruzach, a zwłaszcza to najważniejsze, start na przyszłorocznych zimowych igrzyskach olimpijskich. Przygotowując się do nich jeszcze nigdy w karierze nie trenowałam tak intensywnie - powiedziała biegaczka na konferencji prasowej, którą zwołała w Saiser Alm, gdzie trenuje z bratem.

Therese Johaug miała być w Pjonczang jedną z największych faworytek do złotych medali na dystansach oraz w sztafecie.

Zakazana substancja w maści

O wpadce dopingowej Johaug poinformowała blisko rok temu. We wrześniu 2016 w pobranej próbce wykryto zakazany steryd clostebol będący składnikiem maści, którą otrzymała od lekarza reprezentacji na poparzone słońcem usta. Przez cały okres postępowania 29-latka utrzymywała, że jest niewinna, ale jej tłumaczeniom nie dały wiary NIF, FIS i CAS.

Johaug jest jedną z największych gwiazd biegów narciarskich na świecie. W swoim dorobku ma m.in. trzy medale olimpijskie, siedem złotych krążków z mistrzostw świata oraz dwie Kryształowe Kule. Ostatnią zdobyła na kilka miesięcy przed wpadką dopingową.

RadioZET.pl/PAP/KS