Był najlepszym trenerem NHL, teraz objął hokejową reprezentację Polski

Krzysztof Sobczak
11.07.2017 21:50
Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie
fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Kanadyjczyk Ted Nolan został selekcjonerem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. 59-letni szkoleniowiec wcześniej prowadził drużyny Buffalo Sabres i New York Islanders w lidze NHL, a także reprezentację Łotwy.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Stawiamy na kanadyjską szkołę szkoleniową. Ten kraj na przestrzeni ostatnich lat jest najlepszy na świecie i bardzo cieszę się, że udało się porozumieć z tak klasowym szkoleniowcem. Ted Nolan pracował niedawno na Łotwie i zna już specyfikę europejskiego hokeja. Liczymy, że kadra pójdzie wynikowo do przodu – powiedział prezes PZHL Dawid Chwałka, cytowany przez stronę internetową pzhl.tv.

Zobacz także

- Uwielbiam wyzwania, przez całe życie miałem pod górkę. Gdy otrzymałem tę propozycję, bardzo się ucieszyłem. Mam nadzieję, że uda mi się podnieść poziom polskiego hokeja - podkreślił Nolan.

Powalczy o elitę?

Na stanowisku zastąpił Jacka Płachtę, który prowadził drużynę narodową przez trzy ostatnie lata. Biało-czerwoni w mistrzostwach świata Dywizji 1A za jego kadencji zajmowali kolejno trzecie, ponownie trzecie i czwarte miejsce. Awans do elity uzyskiwały po dwie najlepsze drużyny.

Najbliżej promocji byli w 2016 roku, kiedy zgromadzili tyle samo punktów co druga ekipa Włoch. W kwietniu w walce o elitę również liczyli się praktycznie do samego końca. Zdołali pokonać Ukrainę (2:1) i Węgry (2:0), a ze spadkowiczem Kazachstanem przegrali dopiero po dogrywce 0:1. Kijów opuszczali jednak ze spuszczonymi głowami, bo w ostatnim meczu ulegli Austrii aż 0:11.

Asystentem Nolana został jego rodak Tom Coolen, który funkcję tę będzie łączył z prowadzeniem występującego w ekstralidze Tauronu KH GKS Katowice. Nazwiska polskich współpracowników nowego szkoleniowca zostaną podane w najbliższych tygodniach.

Najlepszy trener NHL

Pochodzący z plemienia Odżibwejów Nolan pracę szkoleniową w NHL rozpoczął w 1995 roku, kiedy objął ekipę Sabres. Po sezonie 1996/97 otrzymał nagrodę dla najlepszego trenera, ale również... stracił pracę. Odszedł w atmosferze konfliktu z największą gwiazdą drużyny - legendarnym czeskim bramkarzem Dominikiem Haskiem oraz kierownictwem zespołu.

Do NHL wrócił dopiero po dziewięciu latach. Jego przygoda z Islanders również jednak trwała tylko dwa sezony. W najlepszej lidze świata pracował jeszcze w latach 2013-15, ponownie w Buffalo.

W 2011 roku został także selekcjonerem Łotwy. Z reprezentacją tego kraju awansował na igrzyska olimpijskie Soczi 2014. W Rosji jego podopieczni odpadli w ćwierćfinale po porażce z późniejszym triumfatorem Kanadą 1:2.

Debiutem duetu Nolan-Coolen będzie 30 sierpnia towarzyski mecz z Węgrami w Budapeszcie.

RadioZET.pl/PAP/KS