TCS: Najtrudniejszy ostatni krok Stocha. Z dziewiątki wytrzymał tylko Hannawald

Krzysztof Sobczak
04.01.2018 18:47
Kamil Stoch
fot. PAP/EPA

Kamil Stoch jest dziesiątym zawodnikiem w historii, który po trzech konkursach narciarskiego Turnieju Czterech Skoczni ma na koncie trzy zwycięstwa. Cztery wygrane w imprezie odniósł jednak tylko - 16 lat temu - Niemiec Sven Hannawald.

Zagłosuj

Czy Kamil Stoch powtórzy wyczyn Svena Hannwalda?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Tylko duży pech może odebrać Stochowi drugi z rzędu triumf w TCS. Podwójny mistrz olimpijski z Soczi ma aż 64,5 pkt przewagi nad drugim w klasyfikacji Niemcem Andreasem Wellingerem. Teraz liczy się dla Polaka jednak jeszcze coś innego – chce zostać drugim zawodnikiem w historii, któremu udało się triumfować na czterech obiektach.

Zobacz także

Na razie Stoch był najlepszy w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Innsbrucku.

- Teraz już nie ucieknie od presji. Współczuję mu, bo musi się zmierzyć nie tylko ze skocznią, rywalami, ale przede wszystkim z tym, co dzieje się w jego głowie. To nie jest łatwa sprawa, zwłaszcza że on sam nakłada na siebie największą presję – powiedział Hannawald.

Przed Polakiem było dziewięciu skoczków, którzy wygrali trzy pierwsze konkursy. Dokonali tego: Norweg Olav Bjoernstad (1953/54), Niemcy Helmuth Recknagel (1958/59), Max Bolkart (1959/60), Norwegowie Toralf Engan (1962/63) i Bjoern Wirkola (1968/69), Japończycy Yukio Kasaya (1971/72) i Kazuyoshi Funaki (1997/98), Hannawald (2001/02) i Fin Janne Ahonen (2004/05).

Z tych dziewięciu zawodników aż ośmiu cieszyło się później z końcowego triumfu. Nie udało się to tylko Kasayi, który wraz z całą reprezentacją Japonii opuścił czwarty konkurs i wrócił do kraju, by przygotowywać się do igrzysk w Sapporo. Taki manewr się opłacił, bo potem został złotym medalistą olimpijską.

W ostatnich 18 latach tylko raz nie udało się wygrać zawodnikowi, który prowadził po trzech konkursach. Tak stało się w poprzedniej edycji, kiedy na czele był Norweg Daniel Andre Tande, ale później musiał uznać wyższość Stocha.

Ostatni konkurs 66. TCS odbędzie się w sobotę w Bischofshofen.

RadioZET.pl/PAP/KS