Zamknij

"Żałoba narodowa", "klęska", "przykro było ich oglądać". Świat ostro o Polakach

30.12.2021 20:49

Reprezentacja Polski skoczków narciarskich jest zdecydowanie największym rozczarowaniem po pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni. Nie przeszło to uwadze światowych mediów, które nie miały dla biało-czerwonych litości.

Kamil Stoch
fot. MAREK DYBAS/REPORTER/East News

Słaby występ polskich skoczków w pierwszym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie wywołał zdumienie w świecie skoków narciarskich. W Norwegii, gdzie przewidywano zażartą walkę do końca turnieju, mówi się wręcz o "żałobie narodowej" wśród Polaków.

- To było wręcz bolesne uczucie oglądać zawodników ze światowej elity tak słabo się prezentujących w najważniejszej poza igrzyskami imprezie sezonu. Nie zapominajmy, że w Polsce skoki to sport narodowy i jego rangi w tym kraju nie jesteśmy w stanie nawet zrozumieć - powiedział kierownik reprezentacji Norwegii, Clas Brede Brathen, w rozmowie z "Dagbladet". I dodał, nieco kąśliwie: - Nie pamiętam, żeby Norwegowie kiedykolwiek wypadli tak źle w ważnym konkursie.

Świat ostro o polskich skoczkach: "Żałoba narodowa", "klęska", "porażka"

Halvor Egner Granerud, drugi w Oberstdorfie stwierdził, że Polacy już pogrzebali swoje szanse w TCS i - aby wrócili do walki - musiałoby się wydarzyć coś graniczącego z cudem.

- Szkoda, że jak zwykle nie będzie wyrównanej rywalizacji z Polakami do końca. Bądźmy szczerzy, ta skończyła się już pierwszego dnia turnieju. Będzie nam łatwiej wygrać ten turniej, ale szkoda, że kosztem rywali będących w słabej formie - stwierdził skoczek na łamach tego samego dziennika.

Dodał, że był bardzo zaskoczony tym, że Kamil Stoch nie dostał się do serii finałowej, ale dobrze rozumie tę sytuację: - Sam to przeżywałem niedawno, kiedy przepadłem już w kwalifikacjach w Finlandii i byłem na skraju załamania nerwowego. Teraz to Stoch miał bardzo zły dzień i tak wypadło, że właśnie w TCS.

"Nie pamiętam, żeby Norwegowie kiedykolwiek wypadli tak źle"

"Polscy skoczkowie w Oberstdorfie przeżyli klęskę" - podsumował z kolei niemiecki portal skispringen.com

Trener norweskich skoczków Alexander Stoeckl również przyznał, że jest zaskoczony postawą polskich skoczków. - Naprawdę szkoda, że ten dzień był dla nich tak słaby. Myślę, że jednym z powodów takiej formy zawodników jest niesamowita presja mediów i kibiców w domu, gdzie od zachwytu natychmiast przechodzi się do ostrej i bezwzględnej krytyki - ocenił austriacki szkoleniowiec.

loader

RadioZET.pl/PAP/Zbigniew Kuczyński, Dagbladet, skispringen.com