Zamknij

Sparaliżowany austriacki skoczek narciarski idzie na wojnę z rodzimą federacją

Krzysztof Sobczak
05.03.2019 17:11
Wypadek Lucasa Muellera
fot. YouTube/screen

W styczniu minęły trzy lata od fatalnego w skutkach upadku austriackiego skoczka narciarskiego Lukasa Muellera na obiekcie Kulm w Bad Mitterndorf. 27-latek do dziś nie otrzymał odszkodowania od rodzimej federacji (ÖSV). Teraz zamierza walczyć o swoje.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

Lukas Mueller był przedskoczkiem przed mistrzostwami świata w lotach narciarskich w Bad Mitterndorf. Podczas jednego z treningów 23-letni wówczas zawodnik spadł na 120. metr i stracił przytomność. Kiedy ją odzyskał, stwierdził, że nie czuje nóg. Niestety operacja niczego nie zmieniła i Austriak do dziś porusza się na wózku inwalidzkim. Powodem upadku były trudne warunki atmosferyczne oraz źle zamocowany jeden z butów.

Lukas Mueller walczy z ÖSV

Organizatorem zmagań z ramienia FIS był Austriacki Związek Narciarski, który zakwalifikował ten incydent jako "wypadek rekreacyjny". Taka wykładnia sprawia, że Mueller musi każdorazowo z własnej kieszeni płacić za opiekę medyczną. Mueller przed sądem i przy pomocy wysokiej klasy prawników stara się udowodnić, że należałoby to uznać za "wypadek przy pracy".

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Przedstawiciel skoczka Andreasa Ermacory wskazuje na trzy ważne aspekty: po pierwsze, Mueller był zatrudniony przez organizatora zawodów, po drugie, miał otrzymać pensję w wysokości 100 euro za dzień (łącznie 600 euro) oraz odebrał numer startowy, co jest potwierdzeniem jego uczestnictwa w mistrzostwach świata w lotach.

Lukas Mueller - odszkodowanie

Skoczkowie narciarscy zobowiązania są do prywatnego ubezpieczenia od wypadku. Z tego tytułu Mueller otrzymał 480 tysięcy euro oraz ok. 308 tysięcy euro od FIS. Austriak, który musiał całkowicie zmienić swoje życie, m.in. dostosować do swoich potrzeb samochód i mieszkanie, chciałby jednak zmiany przepisów i wprowadzenia przez ÖSV ubezpieczenia zawodowego. To oznaczałoby precedens i pole dla innych sportowców, którzy doznali wypadku podczas zawodów.

Batalia przed sądem może potrwać kilka miesięcy.

Lukas Mueller - kim jest?

Lukas Mueller w 2009 roku został indywidualnym i drużynowym mistrzem świata juniorów. Rok później powtórzył sukces z kolegami z kadry, a w 2012 roku jeszcze raz stanął na podium tych zawodów - tym razem Austriacy drużynowo zajęli 3. miejsce.

W Pucharze Świata zadebiutował w sezonie 2008/2009. Najlepiej spisał się rok później - na inaugurację Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie zajął 6. miejsce.

Upadek na skoczni w Kulm w praktyce zakończył karierę jednej z gwiazd skoków narciarskich Thomasa Morgensterna. Trzykrotny mistrz olimpijski próbował kontynuować karierę, ale w końcu przyznał, że "strach okazał się zbyt silny".

RadioZET.pl/kleinezeitung.at/diepresse.com/KS