PŚ w Zakopanem: Będzie mocno wiać! Kwalifikacje i konkursy zagrożone

Krzysztof Sobczak
25.01.2018 10:31
Wielka Krokiew
fot. Michał Łepecki / Agencja Gazeta

Silnie wiejący wiatr może przeszkodzić organizatorom Pucharu Świata w Zakopanem w sprawnym przeprowadzeniu zawodów. Najgorzej ma być podczas piątkowych kwalifikacji, kiedy spodziewany jest halny.

Zagłosuj

Czy polski skoczek wygra niedzielny konkurs indywidualny w Zakopanem?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Wiatr halny pojawi się już w nocy z czwartku na piątek. Wysoko w górach osiągnie prędkość do 100, a w Zakopanem do 65 km/h (odpowiednio: 36 i 18 m/s). Ten wiatr może uniemożliwić przeprowadzenie kwalifikacji, ponieważ utrzyma się do godzin popołudniowych. Dopiero pod wieczór nieco osłabnie i zmieni kierunek na zachodni - przekazał kierownik zakopiańskiej Stacji Hydrolologiczno-Meteorologicznej IMGW-PIB Michał Furmanek.

Zobacz także

W sobotę ma wprawdzie być trochę lepiej, jednak okresowo pojawiać się będą silniejsze porywy. - Mogące jeszcze niestety osiągać 20-30 km/h (5-7 m/s). W niedzielę prognozy są już korzystniejsze, wiejący tym razem z północnego zachodu wiatr będzie zdecydowanie słabszy - zapewnił kierownik zakopiańskiej stacji meteorologicznej.

Skoczkowie nie powinni natomiast narzekać na warunki śniegowe.

- Temperatura będzie wprawdzie dochodziła do pięciu stopni, jednak śnieg będzie już zsiadły i odpowiednio przekrystalizowany. No i nie powinny występować opady - podsumował Furmanek.

Organizatorzy spokojni

Andrzej Kozak, prezes organizującego zawody Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, powiedział, że w Zakopanem wystartuje mniejsza liczba skoczków niż to pierwotnie planowano. - We wtorek wieczorem przyjazd odwołały ekipy Włoch, Kanady i Finlandii. Na dzień dzisiejszy mamy zameldowane 12 zespołów, czyli w sumie 61 skoczków - wyliczył.

Wielka Krokiew jest już w pełni gotowa do zawodów.

- Pogoda wprawdzie kaprysi, jednak nasza skocznia jest obecnie - można powiedzieć - perfekcyjna. Mamy lodowy rozbieg, a to bez względu np. na temperaturę powietrza gwarantuje stabilne warunki najazdu. Jeżeli natomiast chodzi o zeskok, to ekipa od lat pracująca pod kierunkiem Jana Kowala, byłego skoczka, a obecnie doświadczonego specjalisty w zakresie przygotowania obiektu, na pewno stanie na wysokości zadania - zapewnił prezes TZN.

Zakopiańską edycję PŚ w skokach zapoczątkuje piątkowy trening, który jest zaplanowany na godz. 16. Kwalifikacje mają się rozpocząć dwie godziny później. Pierwsze serie konkursowe w sobotę (drużynówka) i niedzielę (konkurs indywidualny) mają się rozpocząć o godz. 16.

RadioZET.pl/PAP/KS