Zamknij

Mróz, śnieg i boczne podmuchy. Kiepskie prognozy przed PŚ w Zakopanem

11.02.2021 12:03
Zakopane
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Puchar Świata w Zakopanem 2021 zapowiada się "mroźnie i śnieżnie" - zapowiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Temperatury będą wahać się od minus 10 do ponad 20 stopni Celsjusza poniżej zera, opady śniegu wyniosą od 7 do 10 cm, a zawodnikom będą towarzyszyć nieprzyjemne boczne podmuchy wiatru.

  • Puchar Świata w Zakopanem odbędzie się przy bardzo niskich temperaturach, padającym śniegu i nieprzyjemnym dla skoczków, bocznym wietrze
  • Temperatury będą wahać się nawet od ponad 20 stopni poniżej zera do -10, śniegu spadnie około 7-10 cm, a wiatr będzie wiał z prędkością 5,5 m/s

Puchar Świata w Zakopanem 2021 zapowiada się "mroźnie i śnieżnie"  - tak prognozowane warunki pogodowe podczas rozpoczynających się w piątek zawodów na Wielkiej Krokwi ocenił Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według Walijewskiego kolejne trzy-cztery doby przyniosą coraz większe spadki temperatur.

Skoki w Zakopanem 2021: Kiepskie prognozy pogody przed konkursami PŚ

- W nocy na Podhalu oraz pod Tatrami termometr będzie wskazywał od minus 16 do ponad 20 stopni poniżej zera. W ciągu dnia maksymalne wartości wahać się będą od minus 15 do minus 10 - przekazał PAP rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Zapytany o pozostałe warunki pogodowe stwierdził, że wszystko wskazuje na to, iż zarówno podczas piątkowych kwalifikacji jak i obu konkursów indywidualnych będzie sypał śnieg.

- Może dla nas nie będą to jakieś spektakularne opady, bo dziennie nie powinny przekroczyć 7-10 cm, ale organizatorom i skoczkom momentami mogą dokuczyć - zauważył.

Skoczkom na Wielkiej Krokwi może przeszkadzać również silny (ok. 5,5 m/s) boczny wiatr.

- Siła i kierunek wiatru mogą mieć wpływ na przebieg konkursów. O ile nic się nie zmieni, to dotychczasowe prognozy przewidują, że porywy północno-zachodniego wiatru będą okresowo wynosiły 20 km na godzinę (około 5,5 m/s). To przy położeniu Wielkiej Krokwi spowoduje, że skoczek może odczuwać boczne podmuchy - zakończył Walijewski.

RadioZET.pl/PAP