Zamknij

Japonka poprawiła "męski" rekord skoczni w Willingen! Murańka zagrożony

28.01.2022 12:28

Yuki Ito, aktualnie 27. zawodniczka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich, na treningu przed konkursem mieszanym w Willingen wylądowała na 154. metrze. To metr dalej niż wynosi... męski rekord Muehlenkopfschanze należący do Klemensa Murańki.

Yuki Ito pobiła rekord skoczni Klemensa Murańki
fot. Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpi/EastNews

W Willingen ruszył ostatni weekend skoków narciarskich przed rozpoczynającymi się 4 lutego zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. W piątek przez Niemcy przechodzą wichury, ale organizatorzy są zdeterminowani, by bez przeszkód przeprowadzić zaplanowane na ten dzień zawody - najpierw serie próbne, następnie konkurs drużyn mieszanych oraz prologi przed sobotnimi zmaganiami indywidualnymi. Panie mają już za sobą treningi. Podmuchy wiatru przekraczały 2 m/s, a to sprzyjało oddawaniu dalekich lotów. A nawet bardzo dalekich.

W stawce są dwie Polki. Z bardzo dobrej strony pokazała się Kinga Rajda, która uzyskała 131 oraz 126 m i zajęła odpowiednio 11. oraz 10. miejsce w seriach próbnych. Znacznie bliżej lądowała Nicole Konderla - dwa razy była ostatnia, a odległości nie pozwoliły jej na zdobycie punktów. Ale to nie biało-czerwone, a Japonka i Norweżka były bohaterkami poranku w Willingen.

Rekord skoczni Yuki Ito

Rekord skoczni mężczyzn na Muehlenkopfschanze od 2021 roku należy do Klemensa Murańki, który lądował na 153. metrze. W seriach próbnych wyniki są nieoficjalne i nie można uznać ich za nowe najlepsze osiągnięcia. Gdyby tak było, to rekord tego obiektu od piątku należałby do... kobiety Yuki Ito.

27-letnia Japonka w drugim treningu ustała skok na odległość 154 metrów. Odjęto jej 24.6 punktów za silne podmuchy wiatru pod narty. Jechała z 12 belki. Chwilę później z obniżonego o trzy platformy najazdu Silje Opseth poszybowała na 152,5 m. Jej odjęto jeszcze więcej, bo aż 27.5 pkt.

W piątek panie wystąpią jeszcze w konkursie drużyn mieszanych oraz w prologu.

RadioZET.pl