Zamknij

PŚ w Ruce - program: Kiedy i o której godzinie skaczą Polacy?

26.11.2021 16:00
Skoki w Ruce
fot. PAP/EPA

Konkursy PŚ w Ruce - program, kalendarz. Kiedy i o której godzinie odbędą się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Ruce w gminie Kuusamo? Sprawdź dokładny terminarz konkursów PŚ w Ruce.

Skoki w Ruce - program. Puchar Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022 wystartował w weekend 20-21 listopada w rosyjskim Niżnym Tagile. To duża zmiana, gdyż od 2017 roku inauguracyjne konkursy odbywały się w Wiśle, ale tam często był problem z wysokimi temperaturami i produkcją śniegu. Organizatorzy robili, co mogli, by zapewnić stabilne warunki, jednak w tym roku Międzynarodowa Federacja Narciarska postanowiła przenieść premierowe zawody w okolice Uralu, gdzie pogoda o tej porze roku jest bardziej łaskawa. Białego puchu faktycznie nie brakowało, jednak skoczkom doskwierał przede wszystkim zmienny wiatr i tylko najlepsi sobie z nim poradzili. Niestety, nie było w tym gronie Polaków.

Kamil Stoch wprawdzie wygrał kwalifikacje, a sobotnie zmagania zakończył na bardzo dobrej 5. pozycji, ale trzeba pamiętać, że po pierwszej serii plasował się dopiero na 20. miejscu. W niedzielę najlepszy z biało-czerwonych był Piotr Żyła, który dobę wcześniej nie przebrnął eliminacji, ale 16. lokata też nikogo nie zadowalała. Co więcej, oprócz niego dwa punktowane skoki oddał tylko Andrzej Stękała (30.). Stoch i Kubacki tego dnia nie przeszli kwalifikacji. Jakby tego było mało, Klemens Murańka po piątkowych próbach uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa i musiał poddać się kwarantannie. W Ruce go nie zobaczymy. O występach Jakuba Wolnego i Stefana Huli lepiej w ogóle nie wspominać.

Skoki w Ruce - kiedy odbędą się konkursy PŚ?

- Oczywiście był to słaby występ i jest to poza wszelką dyskusją. Ale starałem się na to patrzeć trochę trenerskim okiem. Warunki były chwiejne i to dotknęło też innych dobrych zawodników, a słabszych trochę wypromowało. U Stocha, Kubackiego i Żyły na ten moment, można powiedzieć, że generalnie nie dzieje się nic alarmującego. Jest względnie w porządku, oprócz tego, że byli usztywnieni. Mało było u nich luzu i swobody, brakowało pewności siebie. Stoch jest najbliżej swojego poziomu. Te dwa skoki - kwalifikacyjny i drugi sobotni były świetne. Takimi skokami wygrywa się już zawody. W pozostałych wkradały się drobne błędy, ale nie było tego mocnego spóźniania, które w przeszłości często mu się zdarzało. Jeżeli coś może niepokoić to forma Wolnego i Huli, bo w żadnym ze skoków nie pojawiły się u nich przesłanki zwiastujące dobre skakanie - ocenił później prezes PZN Apoloniusz Tajner w rozmowie z Adrianem Dworakowskim ze skijumping.pl.

Biało-czerwoni będą mieli szanse na rehabilitację w Ruce. Przed laty w tym miejscu odbywały się inauguracje Pucharu Świata, a często o wynikach decydowały warunki. Zdarzało się również, że zawody przerywano po pierwszej serii lub całkowicie odwoływano.

Skoki w Ruce - PROGRA, TERMINARZ, KALENDARZ

Konkursy Pucharu Świata w Ruce odbędą się w dniach 26-28 listopada. W piątek o godz. 17:10 ruszą kwalifikacje do sobotnich zmagań indywidualnych (godz. 16:30). W niedzielę najpierw zostaną rozegrane eliminacje (14:30), o godz. 16:15 wystartują zawody.

Liderem klasyfikacji generalnej PŚ 2021/2022 po dwóch pierwszych konkursach jest Karl Geiger, ale tylko 20 punktów mniej ma broniący Kryształowej Kuli Halvor Egner Granerud. Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, jest 12.

Piątek, 26.11.2021
14:30 - Oficjalny trening
17:10 - Kwalifikacje

Sobota, 27.11.2021
15:15 - Seria próbna
16:30 - Pierwsza seria konkursowa

Niedziela, 28.11.2021
14:30 - Kwalifikacje
16:15 - Pierwsza seria konkursowa

RadioZET.pl/skijumping.pl