PŚ w Niżnym Tagile: Przełamać czarną serię i "odczarować" skocznię

Andreas Nicolaides
30.11.2018 10:51
skoki narciarskie
fot. PAP/EPA

Niżny Tagił będzie w najbliższy weekend gospodarzem Pucharu Świata w skokach narciarskich. Polakom jeszcze nigdy nie udało się tam stanąć na podium. Szansę na przełamanie czarnej serii ma Kami Stoch, który kilka dni temu "odczarował" obiekt w Kuusamo.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W polskim zespole nie zaszły żadne zmiany. W ekipie trenera Stefana Horngachera ponownie znaleźli się Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny oraz spisujący się na razie nieco słabiej Stefan Hula i Maciej Kot.

Na skoczni Aist najlepszym obecnie wynikiem biało-czerwonych jest szóste miejsce Stocha z 13 grudnia 2015 roku. W poprzednim sezonie, w drugim konkursie w Niżnym Tagile trzykrotny mistrz olimpijski był siódmy, a Kot ósmy. Dzień wcześniej Stoch został sklasyfikowany na 15. pozycji, a Żyła na 10.

Miejsce to było także areną ostatniej wpadki Polaków. 14 grudnia 2014 odbył się ostatni konkurs, w którym żaden nie zajął miejsca w najlepszej trzydziestce.

Do minionego weekendu za pechowe uchodziło również Kuusamo, gdzie wcześniej żadnemu z obecnych kadrowiczów nie udało się stanąć na podium. W sobotę za to tej sztuki dokonało dwóch - Stoch był drugi, a Żyła trzeci. W niedzielę natomiast Stoch ukończył zmagania na trzeciej pozycji.

PŚ W NIŻNYM TAGILE: KIEDY KWALIFIKACJE I KONKURSY? [PROGRAM]

Po trzech konkursach liderem klasyfikacji generalnej PŚ 2018/19 jest Ryoyu Kobayashi. Japończyk ma 70 punktów przewagi nad Stochem i 115 nad Żyłą.

W Pucharze Narodów prowadzi Polska. O 24 punkty wyprzedza Niemców, którzy w Niżnym Tagile czują się bardzo dobrze. Z sześciu rozegranych tam konkursów wygrali cztery, a ostatni zakończył się ich dubletem. Wówczas zwyciężył Andreas Wellinger przed Richardem Freitagiem.

Niżny Tagił to miasto w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie swierdłowskim nad rzeką Tagił. To jeden z ważniejszych ośrodków treningowych w tym kraju. Pięć skoczni powstało tam w 1970 roku, po przebudowie w latach 2009-12 zostały cztery, w tym największa K-120. Jej rekordzistą jest Norweg Johann Andre Forfang z wynikiem 141,5 m. Po raz pierwszy konkursy PŚ rozegrano tam w sezonie 2014/15.

TO RÓWNIEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

RadioZET.pl/PAP/AN