PŚ w skokach: Maciej Kot wygrał konkurs w Pjongczang!

Andreas Nicolaides
16.02.2017 15:05
Maciej Kot, skoki narciarskie
fot. PAP/EPA

Maciej Kot wygrał konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w południowokoreańskim Pjongczang. To jego drugie zwycięstwo w karierze. Kamil Stoch zajął szóste miejsce.

Zagłosuj

Kto ma większe szansę na złoty medal MŚ w Lahti?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

Drugi był Austriak Stefan Kraft, a trzeci Niemiec Andreas Wellinger.

Po tym sukcesie biało-czerwoni mają w dorobku łącznie 69 zwycięstw w zawodach indywidualnych PŚ.

Kot po pierwszej serii zajmował czwartą pozycję. Polak w finale oddał dobry skok na odległość 110,5 m, dalej wylądowali tylko Wellinger - 112 m i Norweg Robert Johansson - 111,5 m. Po drugiej wygranej w sezonie Kot wrócił na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ, do czwartego Słoweńca Domena Prevca traci już tylko 16 pkt. Dzięki wygranej wyprzedził w PŚ trzeciego w czwartek Wellingera.

To drugi triumf Kota w karierze; pierwszy osiągnął w ostatnią sobotę w Sapporo, kiedy wygraną podzielił ze Słoweńcem Peterem Prevcem. Na podium stał wcześniej jeszcze tylko raz - w grudniu w Lillehammer był drugi.

Stoch pierwszy skok miał niezbyt udany, osiągnął tylko 100 m i plasował się na 18. pozycji. W finale dwukrotny mistrz olimpijski doleciał do 107,5 m, objął prowadzenie w konkursie i dość długo był liderem. W sumie awansował aż o dwanaście pozycji, gdyż wielu rywali miało w finale gorsze warunki wietrzne i skakało zdecydowanie słabiej niż w pierwszej próbie.

Teraz przewaga Stocha nad drugim w klasyfikacji generalnej PŚ Kraftem zmalała do 60 punktów.

Nieźle wypadł Dawid Kubacki, który zajął 8. miejsce. Po pierwszej serii był 11. - 101,5 m, w drugiej wylądował o cztery metry dalej.

Sporego pecha miał w Korei Stefan Hula. Polak w pierwszej serii skoczył 88 m i nie miał szans na awans do finału. Jednak na skutek protestu - w trakcie jego próby w torach najazdowych leżały kawałki lodu - jury wyraziło zgodę na jej powtórzenie. Skok nie był udany, po lądowaniu na 95. m Hula się przewrócił i ostatecznie był 46.

Kolejnego startu do udanych nie może zaliczyć Piotr Żyła. Po pierwszej serii, gdzie uzyskał 106,5 m był 10., w finale wylądował jednak o dziesięć metrów bliżej i spadł na 18. pozycję. Przez to stracił w klasyfikacji generalnej bezpieczną lokatę w czołowej "10", obecnie jest jedenasty i w następnych zawodach 12 marca w Oslo będzie musiał w kwalifikacjach walczyć o prawo startu w konkursie.

Teraz "narciarska karuzela" wraca do Europy, gdzie pod koniec przyszłego tygodnia w fińskim Lahti rozpoczną się mistrzostwa świata. Do końca sezonu PŚ pozostało sześć konkursów indywidualnych.

Wyniki PŚ w Pjongczang:

1. Maciej Kot (Polska) - 256, 2 pkt.
2. Stefan Kraft (Austria) - 252,2
3. Andreas Wellinger (Niemcy) - 240,8
4. Peter Prevc (Słowenia) - 240
5. Daniel Andre Tande (Norwegia) - 238,8
6. Kamil Stoch (Polska) - 231,7
7. Jewgienij Klimow (Rosja) - 230,5
8. Dawid Kubacki (Polska) - 228,3
9. Andreas Wank - 226,3
10. Robert Johansson (Norwegia) - 224,6
...
18. Piotr Żyła (Polska) - 213
36. Jan Ziobro (Polska) - 91
46. Stefan Hula (Polska) - 70,9

RadioZET.pl/PAP/AN