Janne Ahonen zakończył karierę

Maciej Walasek
27.10.2018 14:29
Janne Ahonen
fot. PAP/EPA

Janne Ahonen postanowił zakończyć karierę. To już trzeci raz, kiedy legendarny fiński skoczek żegna się ze skokami narciarskimi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku  

Janne Ahonen dwa razy powracał na skocznię. Pierwszy raz miało to miejsce w 2009 roku, kiedy wrócił do rywalizacji, a jego głównym celem był medal igrzysk olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. Kiedy to się nie udał, po sezonie 2010/11 po raz drugi ogłosił swoje odejście ze skoków.

Kolejna przerwa Fina też nie trwała długo. Ahonen powrócił do walki z najlepszymi zawodnikami w sezonie 2013/14. Mimo to nie startował często. W ostatnim czasie 41-latek przekonywał, że chce wystartować na igrzyskach w Pekinie w 2022 roku wraz ze swoim synem, Mico. Jak się okazuje, ten plan się nie powiedzie.

Zobacz także

- Moja decyzja z pewnością ucieszy wielu Finów. Zwłaszcza tych, którzy odczuwali wstyd po moich ostatnich występach – wyznał Ahonen w wywiadzie dla „Ilta-Sanomat”.

Janne Ahonen jest legendą skoków narciarskich. W swoim dorobku ma dwa srebrne medale igrzysk olimpijskich, dziesięć medali mistrzostw świata (w tym pięć złotych), siedem medali mistrzostw świata w lotach, dwie Kryształowe Kule i pięć zwycięstw w prestiżowym Turnieju Czterech Skoczni. Fin wygrał 36 konkursów Pucharu Świata i 108 razy stawał na podium.

RadioZET.pl/MW