Historyczna chwila! Polscy skoczkowie wygrali Puchar Narodów!

Andreas Nicolaides
25.03.2017 12:17
Polscy skoczkowie narciarscy
fot. Instagram

Norwegia wygrała sobotni konkurs drużynowy PŚ w Planicy. Polska zajęła 3. miejsce, ale co najważniejsze - wyprzedziła Austrię i zapewniła sobie zwycięstwo w Pucharze Narodów. Rekord skoczni pobił w sobotę Kamil Stoch, który uzyskał 251,5 metra!

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Dla biało-czerwonych to historyczny sukces. Nigdy wcześniej w Pucharze Narodów nie byliśmy na koniec sezonu nawet na podium.

Sobotni konkurs rozpoczęliśmy słabo. 220 metrów Piotra Żyły w pierwszym skoku dało nam dopiero 6. miejsce. Później tylko 201 metrów Dawida Kubackiego i strata do czołówki jeszcze się zwiększyła. Na szczęście w kolejnym skoku odpalił Maciej Kot. 240 metrów i wróciliśmy do gry. Po próbie Kamila Stocha wreszcie udało nam się wyprzedzić Austriaków. Po pierwszej serii zajmowaliśmy 4. miejsce z przewagą 7,5 pkt nad Austrią.

W drugiej kapitalne zaczął Żyła, który poszybował na odległość 233,5 metra. Dzięki temu przeskoczyliśmy w klasyfikacji Słowenię i zajmowaliśmy 3. miejsce. Na czele wciąż była Norwegia, którą "ciągnął" do góry niesamowity Robert Johansson, który najpierw skoczył 246 metrów, a w drugiej serii aż 246,5 metra.

209 metrów w swojej kolejnej próbie uzyskał Kubacki. Manuel Fettner poleciał 11 metrów dalej i Austriacy znów nas wyprzedzili. W przedostatniej grupie startował Maciej Kot. I nie zawiódł! 241 metrów i mieliśmy 17,9 pkt przewagi nad Austrią.

W ostatniej grupie czekała nas rywalizacja Stocha z Kraftem. I co to była za walka! Austriak pobił rekord skoczni i poszybował na odległość 251 metrów! Polak stanął więc przed piekielnie trudnym zadaniem. I pięknie się z niego wywiązał! 251,5 metra Stocha! Ustanowił nowy rekord skoczni i zapewnił biało-czerwonym historyczny sukces!

NIEWIARYGODNY skok Kamila Stocha! Rekord skoczni w Planicy! [WIDEO]

Ostatecznie Polacy zajęli 3. miejsce i zapewnili sobie zwycięstwo w Pucharze Narodów. Konkurs z dużą przewagą wygrała Norwegia, drugie miejsce dla reprezentacji Niemiec.

W niedzielę odbędzie się ostatni konkurs tego sezonu. Zapowiadają się ogromne emocje, bo Kamil Stoch wciąż ma szansę na zdobycie Kryształowej Kuli. Czy odrobi 86 punktów straty do Stefana Krafta? Początek konkursu indywidualnego w Planicy o godz. 10.00 Relacja na żywo na sport.radiozet.pl.

RadioZET.pl/AN