Prognoza pogody na konkursy Pucharu Świata w Zakopanem

Andreas Nicolaides
16.01.2019 16:18
PŚ w Zakopanem
fot. PAP/EPA

Według Michała Furmanka, kierownika zakopiańskiej Stacji Hydrologiczno-Meteorologicznej IMGW-PIB, pogoda podczas rozgrywanych na Wielkiej Krokwi zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich będzie niezła, chociaż okresowo mogą pojawiać się silniejsze porywy wiatru.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zakopiańską edycję PŚ zapoczątkuje piątkowy trening zaplanowany na godz. 16. Kwalifikacje mają się rozpocząć dwie godziny później. Pierwsze serie konkursowe - drużynowy w sobotę oraz indywidualny w niedzielę rozegrane zostaną o godz. 16.

Na Podhalu przez kilka dni wiał bardzo silny wiatr i obficie sypał śnieg. W stolicy polskich Tatr średnia pokrywa to około 70 cm, więc nad przygotowaniem Wielkiej Krokwi intensywnie przez całą dobę pracuje ponad 100 osób.

Pogoda na konkursy Pucharu Świata w Zakopanem

Furmanek uspokaja jednak, że pogoda powoli się stabilizuje. - W piątek nie powinno już sypać, a po dwóch dniach odwilży temperatura maksymalna wahać się będzie w okolicy minus 1 stopnia. Jedyne co może utrudniać przeprowadzenie treningu i kwalifikacji, to północno-zachodni wiatr, który wprawdzie będzie częściowo wiać pod narty, to jednak jego porywy mogą osiągać około 8-10 m/s - poinformował Furmanek.

Według prognoz opady śniegu mogą powrócić podczas konkursu drużynowego, jednak kierownik zakopiańskiej Stacji Hydrolologiczno-Meteorologicznej uspokaja, że będą one niewielkie i przelotne.

- A temperatura będzie wpływała korzystnie na jego jakość, ponieważ maksymalnie osiągnie około minus 3 stopnie. Wiatr wprawdzie osłabnie i w porywach nie powinien przekroczyć 5 m/s, ale nie ułatwi skoczkom zadania, bo będzie wiał z kierunków zmieniających się. Początkowo północny, potem przejdzie na wschodni i południowo-wschodni. W drugim dniu konkursu warunki pogodowe mają być podobne. "A może i dla zawodników lepsze, bo wiatr powinien utrzymać kierunki południowe - podsumował Furmanek.

PŚ w Zakopanem. Szeroki skład reprezentacji Polski

W zawodach Pucharu Świata w Zakopanem udział zapowiedziało 74 skoczków z 17 krajów, w tym dwunastu Polaków: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Maciej Kot, Jakub Wolny, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Tomasz Pilch, Klemens Murańka, Andrzej Stękała i Przemysław Kantyka.

Liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest Japończyk Ryoyu Kobayashi, a na trzech kolejnych pozycjach plasują się biało-czerwoni: drugie miejsce zajmuje Stoch, trzeci jest Żyła, a czwarty Kubacki.

Polacy z 2 277 punktami prowadzą w Pucharze Narodów wyprzedzając o 138 pkt reprezentację Niemiec. Zajmujący trzecią lokatę Japończycy tracą do Polaków 572 pkt.

RadioZET.pl/PAP/AN