Matematyczne szanse Stocha. Co musi się stać, żeby zdobył Puchar Świata?

Andreas Nicolaides
24.03.2017 19:57
Kamil Stoch
fot. PAP/EPA

Kamil Stoch wciąż może wygrać Puchar Świata 2016/2017. Jego szanse na pokonanie Stefana Krafta są jednak już tylko matematyczne. Co mu się stać w ostatnim konkursie sezonu w Planicy, aby Stoch zdobył Kryształową Kulę?

Zagłosuj

Wierzysz, że Stoch odrobi w niedzielę 86 punktów do Krafta?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W klasyfikacji generalnej Polak traci do rywala aż 86 punktów, a do końca sezonu pozostał już tylko jeden konkurs - w niedzielę odbędzie się on w Planicy. Za zwycięstwo w zawodach zawodnik może zdobyć maksymalnie 100 punktów. Warunkiem koniecznym do nawiązania walki z Kraftem jest więc zwycięstwo Stocha. Jeśli Polak zajmie drugie miejsce, to nawet w przypadku gdy Kraft w ogóle nie wystartuje w zwodach, przegra tytuł. Drugie miejsce to bowiem "zaledwie" 80 punktów w klasyfikacji, a przewaga Krafta wynosi 86 "oczek".

KLASYFIKACJA GENERALNA PŚ PO KONKURSIE W PLANICY

Jeśli nawet Stoch wygra niedzielne zawody, to musi liczyć też na bardzo słaby występ Krafta. Austriak może zdobyć w ostatnim konkursie maksymalnie 13 punktów, a więc zająć co najwyżej 18. miejsce. Patrząc na jego formę w 2017 roku, wydaje się to praktycznie niemożliwe. Pamiętajmy jednak, że w niedzielę będzie ciążyć na nim ogromna presja.

W tym sezonie wszystko jest możliwe

W tym sezonie z podobnym problemem nie poradzili sobie już Daniel Ande Tande czy Andreas Wellinger. Ten pierwszy kompletnie zepsuł ostatni skok w Turnieju Czterech Skoczni - zajął dopiero 26. miejsce - i nie dość, że przegrał tytuł ze Stochem, to jeszcze dał się wyprzedzić Piotrowi Żyle. Niemiec z kolei był pewny wygrania Raw Air 2017, ale także zepsuł swój ostatni skok w cyklu - zajął dopiero 18. miejsce - i przegrał z Kraftem. Dał się też wyprzedzić Stochowi.

Polak nie powinien tracić więc nadziei. Przypadki Tandego i Wellingera pokazują, że w skokach narciarskich wszystko jest możliwe, zwłaszcza w tym sezonie.

Co mu się stać, aby Stoch wygrał Kryształową Kulę?

- Polak musi wygrać niedzielny konkurs
- Kraft może zająć co najwyżej 18. miejsce

RadioZET.pl/AN