Zamknij

Historyczny skok Małysza wchodzi w pełnoletność: 151,5 m w Willingen [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
03.02.2019 10:57
Skok Adama Małysza w Willingen
fot. Twitter/screen

Wspominając karierę Adama Małysza kibice i dziennikarze najczęściej wracają do tego momentu - dokładnie 18 lat temu "Orzeł z Wisły" przeskoczył obiekt w Willingen lądując poza 150. metrem. - Niewiary..., niewiarygodne! - krzyczał wówczas komentator Eurosportu.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Zobacz także

3 lutego 2001 roku Adam Małysz zszokował cały narciarski świat. Po pierwszej serii Polak zajmował 8. miejsce, ale w drugiej "odpalił bombę" - uzyskał 151,5 m, co na obiekcie o punkcie konstrukcyjnym K-120 [dziś to jest K-130 - przyp. red.] wydawało się niemożliwe. Sędziowie długo nie podawali odległości, bo w tamtym miejscu zabrakło punktów pomiarowych!

Małysz wylądował na dwie nogi, co automatycznie oznaczało obniżenie not. To spowodowało, że zajął 2. miejsce, za Ville Kante.

Rekord Małysza na skoczni w Willingen utrzymał się przez cztery lata - w 2005 roku o pół metra dalej wylądował Janne Ahonen, a w 2014 roku osiągnięcie Fina wyrównał jeszcze Słoweniec Jurij Tepes.

Rekordy Małysza w Willingen

Zanim na Muehlenkopschanze pojawił się Adam Małysz, rekord tego obiektu należał do Andreasa Widhoelzla i był o... 16,5 metra gorszy. Małysz poprawiał go stopniowo - 2 lutego uzyskał 142 m, w kwalifikacjach 3 lutego dorzucił do tego jeszcze pół metra, aż w końcu w konkursie wylądował na 151,5 m.

RadioZET.pl/KS