Skandal w alpejskim PŚ. Norweg obrzucony śnieżkami w trakcie zjazdu [WIDEO]

Krzysztof Sobczak
25.01.2018 09:37
Henrik Kristoffersen
fot. Twitter/screen

Środowisko narciarskie jest oburzone zachowaniem austriackich kibiców, którzy w trakcie przejazdu walczącego o zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata w Schladming Norwega Henrika Kristoffersena obrzucili go śnieżkami. Najmocniej zareagowała liderka klasyfikacji generalnej wśród kobiet, Mikaela Shiffrin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Kristoffersen był jedynym alpejczykiem, który mógł odebrać zwycięstwo Austriakowi Marcelowi Hirscherowi. Podczas drugiego przejazdu miejscowi kibice postanowili „pomóc” swojemu rodakowi i jego największego rywala obrzucili śnieżkami. W stronę Norwega poleciały co najmniej dwie kulki i choć żadna z nich ostatecznie nie trafiła celu, to całe zdarzenie bardzo mocno zdeprymowało zawodnika.

Zobacz także

— Trudno skupić się na jeździe w takich warunkach. Poczułem się poniżony — mówił przed kamerami telewizji ORF. Wcześniej, tuż po przekroczeniu mety, wykrzykiwał coś w stronę kibiców i również rzucił w nich śnieżką.

Hirscher i minister przepraszają

Mimo niesportowego zachowania kibiców dużą klasę pokazał Norweg, który pogratulował Hirscherowi zwycięstwa, ściągając przed nim kask. Austriak, który nie widział całego zdarzenia, przeprosił swojego przeciwnika za całe zdarzenie.

— Jest mi bardzo przykro, że coś takiego się stało. 99,9 procent publiczności przyszła dopingować, a 0,1 procent z nich zepsuło to święto — powiedział zwycięzca slalomu w Schladming.

Przeprosiny w stronę Norwega przesłał również minister sportu Austrii, Heinz-Christian Strache.

„To zachowanie głęboko nie fair, które szkodzi wizerunkowi Austrii. Przepraszam Henrika Kristoffersona (sic) w imieniu wszystkich Austriaków, którym zależy na sprawiedliwej sportowej rywalizacji” — napisał w nocie.

„Obrzydliwe i niebezpieczne”

O obrzuceniu śnieżkami Norwega rozpisują się liczne media. Największy austriacki dziennik „Krone” pisze o „skandalu”, natomiast szwajcarski „Blick” o „śnieżnym ataku na Kristoffersena”. Mocno zareagowała również liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wśród kobiet, Mikaela Shiffrin.

„Nie obchodzi mnie, kim jesteś, kogo wspierasz, jakiej jesteś narodowości czy jakie były powody. Rzucanie śnieżkami czy innymi przedmiotami w jakiegokolwiek zawodnika w trakcie jego przejazdu jest nie tylko obrzydliwe, ale też niebezpieczne. Zajmij się swoim życiem!” — napisała 22-letnia Amerykanka na Twitterze, zwracając się bezpośrednio do kibica, który dopuścił się tego zachowania.

Henrik Kristoffersen zajął ostatecznie 2. miejsce za Marcelem Hirscherem. Taka sama kolejność obowiązuje w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

RadioZET.pl/PAP/TVN24/KS