Premiera serialu o wpadce dopingowej Johaug w niedzielę [ZWIASTUN]

Krzysztof Sobczak
15.02.2017 08:00
Therese Johaug
fot. EastNews

W niedzielę 19 lutego telewizja TV 2 wyemituje pierwszy odcinek serialu dokumentalnego o wpadce dopingowej najpopularniejszego sportowca w Norwegii, Therese Johaug. Stacja zaprezentowała już zwiastun produkcji.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

- Moje życie wywróciło się do góry nogami. Ten film przedstawia wzloty i upadki w najtrudniejszym okresie mojej kariery - mówi biegaczka, która przed kilkoma dniami została zdyskwalifikowana przez Norweską Konfederację Sportu na 13 miesięcy. W październiku ubiegłego roku Johaug poinformowała, że w jej organizmie wykryto niedozwolony steryd anaboliczny o nazwie clostebol.

Zobacz także

Od tamtego czasu stacja TV 2 towarzyszyła biegaczce niemal na każdym kroku i rejestrowała jej życie. Powstał serial, którego premierę zaplanowano na najbliższą niedzielę w godzinie 20. Na razie możemy oglądać zwiastun.

Film receptą na problemy?

Norweska telewizja nieprzypadkowo ustaliła premierę na tzw. "prime time". Johaug jest najpopularniejszym sportowcem w kraju, wielu kibiców i ekspertów wzięło ją w obronę i stoi za nią murem uważając do dziś - podobnie jak sama biegaczka - że jest niewinna, a jej rozpoznawalność zdecydowanie przewyższa chociażby piłkarzy czy skoczków narciarskich. Stacja liczy, że serial z jej udziałem będzie hitem.

O produkcję filmu zabiegała... Johaug, która tym sposobem zamierza walczyć o swoje dobre imię. I nie przeszkadza jej w tym fakt, że proces i tak był jawny i wszyscy wszystko już o tej sprawie wiedzą. Chodzi o coś jeszcze, a mianowicie o pieniądze.

Po wyroku Norweskiej Konfederacji Sportu Therese Johaug straciła lukratywny kontrakt (mówi się o kilku milionach koron) z producentem sprzętu narciarskiego, firmą Fischer. Niewykluczone, że w ślad za tą marką pójdą inne, które nie chcą być kojarzone ze sportowcem, który odbywa karę za doping. W tej sytuacji biegaczka musi zadbać o swoje finanse, a serial ma być jednym ze sposobów podreperowania stanu własnego konta.

Zdąży na igrzyska

Zasądzona kara 13-miesięcznej dyskwalifikacji sprawia, że Therese Johaug będzie mogła wystąpić w przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Ostatnie słowo należy jednak do Światowej Agencji Antydopingowej (WADA), Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) i Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), którym przysługuje odwołanie. Jeśli go nie złożą, Norweżka powróci do pucharowej rywalizacji w listopadzie 2017 roku.

RadioZET.pl/KS