Sąd nad Johaug. Ruszył proces gwiazdy narciarstwa

Krzysztof Sobczak
25.01.2017 10:42
Therese Johaug
fot. AFP/EastNews

W środę w Oslo rozpoczął się proces Therese Johaug. Nie sądowy, ale dyscyplinarny - gwiazda biegów narciarskich oskarżona jest o stosowanie dopingu. Wyrok w tej sprawie powinniśmy poznać za ok. trzy tygodnie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

W październiku ubiegłego roku 28-latka przyznała, że w jej organizmie wykryto steryd anaboliczny o nazwie clostebol. Substancja była składnikiem kremu na oparzenia Trofodermin, który biegaczka przyjmowała podczas zgrupowania we Włoszech z polecenia byłego już lekarza kadry, Fredrika Bendiksena. Doktor stracił posadę, a sąd nad Johaug właśnie się rozpoczyna.

Sprawa wagi (niemal) państwowej

Dla Norwegów to sprawa priorytetowa, ciesząca się ogromnym zainteresowaniem mediów i kibiców. Johaug jest w tym kraju wielką gwiazdą, najpopularniejszym sportowcem, najlepiej zarabiającą narciarką klasyczną na świecie, a jej kariera stanęła pod znakiem zapytania.

Zobacz także

Dziś Johaug rozpoczyna finałową batalię o swoje dobre imię - ona wciąż przekonuje, że jest niewinna i nie powinna ponosić żadnych konsekwencji swoich działań. To jednak oceni Norweska Konfederacja Sportu (NIF).

Norweska Agencja Antydopingowa rekomenduje, by Johaug została zdyskwalifikowana na 14 miesięcy z możliwych - w przypadku dopingu - 4 lat.

Przesłuchana będzie m.in. Bjoergen

Proces dyscyplinarny, choć w swej formule bardzo przypominający sprawę sądową, odbędzie się w jednej z sal stadionu Ullevaal w Oslo. Przez trzy dni odbywać się będą przesłuchania - jako świadek stawi się m.in. koleżanka Johaug z reprezentacji, Marit Bjoergen.

NIF będzie miało trzy tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji. Jeśli przychyli się do rekomendacji Norweskiej Agencji Dopingowej, 28-latka będzie mogła wystąpić na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Jeśli kara zostanie zwiększona chociaż o dwa miesiące, Johaug straci najważniejszą imprezę czterolecia.

RadioZET.pl/sport.pl/KS