Rząd przeznaczy 50 mln zł na modernizację Małej i Średniej Krokwi

Andreas Nicolaides
09.10.2018 17:40
Rząd przeznaczy 50 mln zł na modernizację Małej i Średniej Krokwi
fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta

Rząd przeznaczy 50 milionów złotych na modernizację Małej i Średniej Krokwi - zapowiedział na konferencji w Zakopanem premier Mateusz Morawiecki. - Potrzebujemy następców Adama Małysza, Kamila Stocha - tłumaczył.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebook

Mała i Średnia Krokiew wchodzą w skład powstałego w 1950 roku kompleksu skoczni narciarskich. Stanowią one część Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem, zarządza nimi Centralny Ośrodek Sportu (COS).

- Bardzo się cieszę, że możemy przystąpić do remontu małej i średniej skoczni, bo potrzebujemy następców Adama Małysza, Kamila Stocha. Chcemy, żeby ta radość, którą zawsze przeżywamy zimą przed telewizorami, przeżywa cała Polska, trwała w przyszłości. Dzisiaj wiemy, że te Krokwie są niedoinwestowane. Jest mała i średnia, ale powstaną kolejne pomiędzy nimi. Wiemy, że potrzeba na to sporo inwestycji, dlatego przeznaczamy 50 milionów złotych na modernizację tych skoczni - powiedział Morawiecki.

Na średnim obiekcie przeprowadzone były m.in. mistrzostwa świata, Uniwersjada czy wiele konkursów mistrzostw kraju. Ostatnią modernizację przeszedł on w 2002 roku. Od pięciu lat Średnia Krokiew nie posiada homologacji Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS), stąd nie można na niej rozgrywać zawodów międzynarodowych.

- Cieszymy się, że nasze osiągnięcia sportowe są coraz bardziej widoczne. Chcemy, żeby ten zbliżający się sezon był kolejnym dobrym dla Polaków. Potrzebujemy symboli jedności, a te skocznie w Zakopanem są takim wspaniałym symbolem - ocenił szef rządu.

Modernizacja Wielkiej Krokwi

Na bieżąco modernizowana jest natomiast Wielka Krokiew, która posiada homologację FIS i regularnie gości imprezy Pucharu Świata.

Witold Bańka, minister sportu i turystyki uzupełnił, że w przyszłym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg, który ma wyłonić wykonawcę modernizacji. - Pięć skoczni od K18 po K85 to inwestycja realizowana wieloetapowo. To ma być obiekt bardzo nowoczesny, który ma służyć przyszłym adeptom skoków narciarskich - powiedział

W kompleksie tzw. Średniej Krokwi obecnie znajdują się skocznie o rozmiarach: HS94, HS72, HS38 i HS18. Dziesięć lat temu, z okazji setnych urodzin Bronisława Czecha, zostały one nazwane jego imieniem.

W rejonie kompleksu rozbudowywane są również biegowe trasy narciarskie. - Wyczekiwana od wielu lat inwestycja już trwa, a jej wartość to 12 mln złotych, tak abyśmy mogli się doczekać też następczyń Justyny Kowalczyk, czy innych narciarzy biegowych - mówił w Zakopanem Bańka.

Minister przypomniał też, że 17 września nastąpi otwarcie nowo wybudowanych małych skoczni HS16 i HS 30 w Chochołowie. Inwestycja kosztowała netto blisko 5 milionów złotych, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki to ponad 2 mln.

RadioZET.pl/AN