Biathlon: Organizatorzy MŚJ nie przewidzieli zwycięstwa reprezentantki Grenlandii [FOTO]

28.01.2019 12:04
Ukaleq Astri Slettemark mistrzynią świata juniorek młodszych

Reprezentująca Grenlandię biathlonistka Ukaleq Astri Slettemark została mistrzynią świata juniorek młodszych w biegu indywidualnym w Osrblie. Niestety jedną z najpiękniejszych chwil w życiu zepsuli jej organizatorzy.

Ekipa Grenlandii na mistrzostwa świata liczy dwie osoby - oprócz 17-latki w zespole jest także jej mama i trenerka Uiloq, w przeszłości biathlonistka, która startowała w zawodach Pucharu Świata. Nigdy jednak nie wywalczyła punktów do klasyfikacji generalnej.

Co ciekawe, 53-letnia kobieta wciąż jest czynną zawodniczką. Wystartowała m.in. w Dusznikach Zdroju, a wszystko po to, by w przyszłości z wywalczonej przez nią kwoty startowej mogła skorzystać jej córka.

Reprezentantka Grenlandii mistrzynią świata juniorek młodszych

Przed jej córką Ukaleq rysują się ciekawe perspektywy, bo w niedzielę jako pierwsza reprezentantka Grenlandii sięgnęła po złoty medal mistrzostw świata. Slettemark wyprzedziła drugą na mecie Czeszkę Terezę Vobornikovą o minutę i 15 sekund, co w biegu na dystansie 10 km jest przepaścią.

- Nie mam za sobą takiego zaplecza jak inne nacje, ale może właśnie dzięki temu ludzie zobaczą, że nawet w takich miejscach jak Grenlandia można trenować i osiągać sukcesy - powiedziała szczęśliwa 17-latka.

Niestety organizatorzy nie byli przygotowani na takie rozstrzygnięcie. Wprawdzie znaleźli hymn Grenlandii, ale nie mieli pod ręką flagi tego terytorium. W rezultacie obok ogromnej flagi czeskiej i fińskiej (3. miejsce zajęła Finka Heidi Nikkinen) na maszcie zawisła miniflaga Grenlandii. Wszystko wyglądało komicznie.

MŚJ: Miejsca polskich biathlonistek

W biegu indywidualnym w Osrblie startowały także Polki, ale nie odegrały w nim znaczącej roli. Najlepsza z nich, Karolina Janko, z trzema pudłami zajęła 26. miejsce.

Dziesięć lokat niżej sklasyfikowano Patrycję Stanek (5 pudeł). Równie często myliły się Daria Gembicka i Klaudia Topór, ale wobec słabszego biegu uplasowały się odpowiednio na 42. i 59. pozycji.