Raw Air 2019: Ryoyu Kobayashi może zapewnić sobie Kryształową Kulę

Krzysztof Sobczak
10.03.2019 09:54
Ryoyu Kobayashi może zapewnić sobie Kryształową Kulę
fot. PAP.EPA

W niedzielę w Oslo Ryoyu Kobayashi może sobie zapewnić Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w skokach narciarskich. Japończyk ma 475 pkt przewagi nad drugim Kamilem Stochem, a cel osiągnie, jeśli zwiększy ją do 500 pkt.

Zagłosuj

Czy Ryoyu Kobayashi w Oslo zapewni sobie Kryształową Kulę?

Liczba głosów:

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Ryoyu Kobayashi jest zdecydowanie najlepszym zawodnikiem sezonu 2018/19 PŚ. Szczególnie błyszczał na jego początku, wygrywając dziewięć z pierwszych 12 konkursów. W kolejnych dziesięciu dołożył jeszcze dwa zwycięstwa. Żaden z jego rywali nie stał na najwyższym stopniu podium więcej niż trzy razy.

Zobacz także

Jeśli Kobayashi wygra niedzielne zawody, Polak będzie musiał być tuż za jego plecami, aby nie pozwolić rywalowi na świętowanie już teraz. Jeśli - przykładowo - Japończyk zajmie 3. pozycję, Stoch nie będzie mógł być niżej niż na 7. miejscu.

Jeszcze nigdy po Kryształową Kulę nie sięgnął skoczek z Kraju Kwitnącej Wiśni. Przed rokiem najlepszy był Stoch.

Do niedzielnej rywalizacji, która rozpocznie się o godzinie 14:30, przystąpi sześciu Polaków. Oprócz Stocha także Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Jakub Wolny, Stefan Hula i Paweł Wąsek.

Raw Air 2019 - zasady turnieju

Oslo jest pierwszym przystankiem w cyklu Raw Air, który potrwa aż do 17 marca. Wliczane są do niego rezultaty osiągnięte w sześciu konkursach, także drużynowych, oraz w czterech seriach kwalifikacyjnych, zwanych prologami.

Po dwóch z 15 skoków prowadzi w nim Norweg Robert Johansson, który o 16,2 pkt wyprzedza Kobayashiego. Z Polaków najlepszy jest Kubacki, zajmuje piąte miejsce i ma 38,3 pkt straty. Przed rokiem Raw Air wygrał Stoch. Zwycięzca otrzyma 60 tysięcy euro.

RadioZET.pl/PAP/KS