Primoż Peterka trenerem reprezentacji Turcji w skokach narciarskich

Krzysztof Sobczak
31.01.2019 16:55
Primoz Peterka trenerem reprezentacji Turcji
fot. Wikipedia/CC 2.0

Legendarny słoweński skoczek narciarski Primoz Peterka został trenerem reprezentacji Turcji. 39-latek w przeszłości dwukrotnie zdobywał Kryształową Kulę i triumfował w Turnieju Czterech Skoczni.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Primoz Peterka w ostatnim czasie pełnił funkcję asystenta trenera żeńskiej reprezentacji Słowenii - Stane Baloha oraz szkolił młodzież w Narodowym Centrum Sportó Nordyckim w Kranju.

Zobacz także

39-letni Słoweniec był jedną z największych gwiazd skoków narciarskich drugiej połowy lat 90. W sezonach 1996/1997 i 1997/1998 sięgnął po Kryształową Kulę za zwycięstwa w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Na przełomie 1996 i 1997 roku został pierwszym Słoweńcem, który triumfował w Turnieju Czterech Skoczni, a jego domową kolekcję uzupełniają m.in. brązowy medal olimpijski w drużynie z Salt Lake City (2002) i brąz mistrzostw świata, także w drużynie, w Oberstdorfie (2005).

Reprezentacja Turcji w skokach narciarskich

Tę zimę Turcy mają praktycznie straconą. Na początku sezonu kadrę opuścił szkoleniowiec Pekka Niemelae, który postanowił pomóc Chińczykom w przygotowaniach do zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2022 roku, a z uwagi na problemy finansowe nie udało się przygotować kompleksu skoczni w Erzurum. W efekcie Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) była zmuszona odebrać Turkom konkursy Pucharu Kontynentalnego oraz wykreślić tę miejscowość ze wstępnego kalendarza Pucharu Świata na sezon 2019/2020.

Najbardziej znanym aktualnie skoczkiem tureckim jest Fatih Arda Ipcioglu, który zdążył już zadebiutować w PŚ.

RadioZET.pl/skijumping.pl/KS