Zamknij

Polski mini-cykl dołączy do kalendarza Pucharu Świata?

08.10.2021 12:45
Polski mini-cykl dołączy do kalendarza Pucharu Świata
fot. Andrzej iwanczuk/REPORTER/EastNews

W kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2023/2024 może zadebiutować nowy mini-cykl. Co najważniejsze, turniej ma się odbyć na trzech polskich skoczniach: w Wiśle, w Zakopanem i w Szczyrku. - Zielone światło już się pali - mówi Jan Winkiel, sekretarz generalny Polskiego Związku Narciarskiego.

Skoki narciarskie do niedawna miały kilka imprez mistrzowskich i jeden prestiżowy cykl - Turniej Czterech Skoczni. Tendencja jest jednak taka, że coraz więcej krajów, nie tylko Austria i Niemcy, organizuje własne cykle. Jest już Raw Air w Norwegii, Willingen Five (Niemcy), który akurat w tym sezonie się odbędzie, oraz Planica 7 w Słowenii. Wkrótce z własnego turnieju mogą cieszyć się także Polacy.

Nasza kadra od co najmniej dwóch dekad - najpierw tylko za sprawą Adama Małysza, a ostatnio dzięki całej drużynie z Kamilem Stochem, Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim - stanowi czołówkę Pucharu Świata. Nasi kibice jeżdżą po całej Europie, pojawiają się również na zawodach w Japonii czy Stanach Zjednoczonych, PZN - wydaje się - ma mocną pozycję w FIS, ale długo brakowało odpowiedniej infrastruktury, by pokusić o zwiększenie liczby konkursów w kraju. Wszystko wskazuje na to, że za dwa lata się do zmieni.

PŚ w skokach: Mini-cykl w Wiśle, Zakopanem i Szczyrku

Zawody miałyby się odbyć na obiektach w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem.

- Sezon 2023/24 to na 90 procent zima, podczas której odbędzie się polski turniej. Jesteśmy już po rozmowach z Międzynarodową Federacją Narciarską (FIS). Wojciech Gumny, nasz przedstawiciel w komisji kalendarzowej, rozmawiał z Sandro Pertile. Zielone światło już się pali - zdradził Jan Winkiel w rozmowie ze skijumping.pl. - Myślę, że w sezonie 2023/24 zobaczymy polski turniej - dodał.

W takim układzie trzeba by namieszać w tradycyjnym kalendarzu. Zmagania w Wiśle zwykle odbywały się na inaugurację Pucharu Świata w listopadzie bądź na początku grudnia, jak będzie w tym roku. Do Zakopanego skoczkowie zjeżdżali w połowie stycznia. W Szczyrku do tej pory odbywały się tylko mistrzostwa Polski, zawody FIS Cup czy LGP.

RadioZET.pl/skijumping.pl