Oskarżenia w stronę polskiej wyprawy na K2. Zostawili po sobie śmietnik? [WIDEO]

Andreas Nicolaides
19.08.2018 20:53
obóz wyprawy na K2
fot. Facebook

Polscy himalaiści zostali oskarżeni o pozostawienie po sobie "śmietnika" w miejscu, gdzie znajdowała się ich baza podczas wyprawy na szczyt K2 na przełomie lutego i marca. Mocnym dowodem w sprawie jest wideo, które trafiło do sieci.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Nagranie pochodzi z 21 czerwca, a więc zrobione zostało kilka miesięcy po zakończeniu wyprawy. Przedstawia obóz pełen śmieci. Na zbliżeniach dostrzec możemy nawet opakowania po polskich produktach.

"Ekspedycja zostawiła po sobie bezwzględny porządek"

Polscy himalaiści wyjaśniają już sprawę. Jak czytamy na profilu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, "ekspedycja, gdy opuszczała bazę, zostawiła po sobie bezwzględny porządek. Wszelkie śmieci były uprzątnięte i przygotowane w szczelnie zamkniętych worach, dobrze zabezpieczonych przed warunkami atmosferycznymi. Niestety prawdopodobnie część worów została splądrowana. Nie wiemy przez kogo. Obecnie wyjaśniamy sytuację z pakistańskim agentem".

- Agent pakistański zapewnił nas, że w połowie lipca pod K2 pojawiła się ekipa i w pełni posprzątała wszystko, co zostało tam zostawione. Chcemy zapewnić, że zależy nam na jak najszybszym wyjaśnieniu sytuacji. Naturalne piękno gór zawsze powinno priorytetem, jak również zachowywanie porządku oraz czystości po każdej ekspedycji - napisał w dalszej części oświadczenia Piotr Tomala, Szef Programu Polski Himalaizm Zimowym 2016-2020 im. Artura Hajzera.

osw

Przypomnijmy, że polska wyprawa na K2 zakończyła się niepowodzeniem. Himalaiści wrócili do kraju 19 marca.

RadioZET.pl/AN