POLACY MISTRZAMI ŚWIATA! Biało-czerwoni ZDEKLASOWALI rywali!

Krzysztof Sobczak
04.03.2017 20:20
skoki narciarskie
fot. PAP

Historia dzieje się na naszych oczach. Polacy w składzie Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch zostali drużynowymi mistrzami świata w skokach narciarskich Lahti! Biało-czerwoni zdeklasowali resztę stawki.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - SPORT na Facebooku

Polacy prowadzili od pierwszej próby Piotra Żyły i fotelu lidera nie dali sobie odebrać do samego końca. Stefan Horngacher zastosował pokerową zagrywkę - przed skokiem "Wewióra" obniżył rozbieg, a brązowy medalista z indywidualnych zmagań i tak zrobił swoje. Skoczył 130,5 m (pół metra dalej skoczył Fannemel, ale z wyższej belki) i to wystarczyło, by minąć Norwegów i Niemców.

Zobacz także

W pierwszej serii wszyscy Polacy skakali bardzo równo, lądując w okolicach 130 metra. W drugiej niestety karty rozdawał wiatr. Johan Andre Forfang był w stanie poszybować na 138 m i pobić rekord tego obiektu, podczas gdy skaczący kilka minut później Leyhe całkowicie zawalił swoją próbę (103,5 m), co w konsekwencji kosztowało Niemców utratę miejsca na podium. Tymczasem Biało-czerwoni nic sobie z tego nie robili - ich próby były na tyle dobre, by jeszcze powiększyć przewagę nad rywalami i triumfować w zawodach przed Norwegami i Austriakami.

To największy sukces w  historii naszej drużyny. Cztery lata temu w Val di Fiemme i dwa lata później w Falun Polacy sięgnęli po brązowe krążki. W tym sezonie dominowali w Pucharze Narodów - wygrali dwa z trzech konkursów (Klingenthal, Willingen) i swoją dominację potwierdzili w najważniejszej części sezonu.

Wyniki konkursu drużynowego:

1. POLSKA 1104.2 pkt

Piotr Żyła: 130,5 m; 123 m
Dawid Kubacki: 129 m; 119,5 m
Maciej Kot: 130,5 m; 121,5 m
Kamil Stoch: 130,5 m; 124,5 m

2. Norwegia (Fannemel, Forfang, Tande, Stjernen) 1078.5 pkt
3. Austria (Hayboeck, Fettner, Schlierenzauer, Kraft) 1068.9 pkt

RadioZET.pl/KS