Zamknij

Polacy za podium w Wiśle, zwycięstwo Austriaków w wietrznej loterii

04.12.2021 18:24
Kamil Stoch
fot. PAP/EPA

Polacy zajęli czwarte miejsce w sobotnim konkursie drużynowym w Wiśle. Na obiekcie im. Adama Małysza zwyciężyli Austriacy.

Skoki w Wiśle w sobotę były niezwykle trudne do przeprowadzenia. Na obiekcie im. Adama Małysza wiatr mocno dawał się we znaki "kręcąc" w różne strony. Mimo to seria próbna przed zawodami wystartowała, ale po skokach dwóch zawodników, jury postanowiło odwołać serię próbną i poczekać na poprawę warunków do rozpoczęcia zawodów. Konkurs drużynowy w Wiśle wystartował zgodnie z planem, a zawody odbywały się w miarę płynnie.

Pierwsza seria była niezwykle loteryjna, a zawodnicy skakali przy różnych podmuchach wiatru. "Polską" grupę otworzył Piotr Żyła, który wylądował na punkcie K, osiągając 120 metrów. Po skoku wiślanina biało-czerwoni sklasyfikowani byli na czwartej lokacie. Z fantastycznej strony pokazał się Andrzej Stękała, który uzyskał 129,5 metra, a Polacy awansowali na drugą pozycję. Dawid Kubacki wylądował na 119. metrze, a Kamil Stoch zanotował 117,5 metra.

Zespół Michala Doleżala unikał wpadek, jakie zdarzały się Norwegom, gdzie Robert Johansson uzyskał 93,5 metra, czy Niemcom, kiedy Markus Eisenbichler 107 metrów. Po pierwszej serii Polacy zajmowali drugie miejsce, tracąc do prowadzących Austriaków 3,4 punktu. Trzeci byli Słoweńcy, których strata wynosiła blisko 20 punktów.

Skoki w Wiśle: Polacy poza podium, zwycięstwo Austriaków

Seria finałowa rozpoczęła się nie z czwartej jak pierwsza, ale z ósmej belki startowej. Piotr Żyła skokiem na 121 metrów dał Polsce prowadzenie. Swoją próbę zepsuł Manuel Fettner, który wylądował sześć metrów bliżej. W kolejnej grupie Andrzej Stękała zepsuł skok, osiągając jedynie 112,5 metra, przez co Polacy spadli na trzecią pozycję.

Dawid Kubacki jako trzeci z naszych reprezentantów nie poradził sobie z panującymi warunkami, skacząc jeszcze bliżej, bo 97 metrów, a biało-czerwoni zajmowali czwarte miejsce. Kamil Stoch również nie miał szczęścia do warunków i uzyskał jedynie 116 metrów. W sumie Polacy zakończyli konkurs drużynowy w Wiśle na czwartym miejscu.

Najlepsi w drużynówce na obiekcie im. Adama Małysza byli Austriacy, którzy wyprzedzili drugich Niemców i trzecich Słoweńców.

RadioZET.pl