Zamknij

Przeciętne skoki Polaków w konkursie drużynowym. Niemcy najlepsi w Planicy

28.03.2021 09:50
Andrzej Stękała
fot. PAP

Planica 7. KONKURS DRUŻYNOWY 28.03 - WYNIKI: Polska zajęła szóste miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Planicy. Zwyciężyły Niemcy. Sprawdź WYNIKI niedzielnego konkursu drużynowego w ramach cyklu Planica 7!

  • Reprezentacja Polski skoczków narciarskich zajęła w niedzielę szóste miejsce w konkursie drużynowym Pucharu Świata w Planicy w ramach cyklu Planica 7
  • W składzie biało-czerwonych znaleźli się Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała i Jakub Wolny
  • W kadrze po raz pierwszy od pięciu lat zabrakło Kamila Stocha, który znajduje się obecnie w kiepskiej formie

Polska zajęła szóste miejsce w drużynowym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich na mamucim obiekcie w Planicy. W składzie biało-czerwonych po raz pierwszy od pięciu lat zabrakło Kamila Stocha. Zwyciężyły Niemcy, przed Japonią i Austrią.

W polskiej drużynie wystąpili: Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Jakub Wolny i Dawid Kubacki. Trener Michal Dolezal zrezygnował ze Stocha, bo ten we wcześniejszych dniach spisywał się w Planicy słabo.

Planica 7. KONKURS DRUŻYNOWY 28.03 - WYNIKI: Przeciętne skoki Polaków

To był 100. konkurs drużynowy PŚ z udziałem Polski. Jubileusz wypadł jednak kiepsko. Wobec absencji trzykrotnego mistrza olimpijskiego, a także gorszej dyspozycji Kubackiego na więcej trudno było liczyć.

W nieoficjalnej indywidualnej klasyfikacji najlepszym z biało-czerwonych okazał się Żyła. Jego 213 m było 13. wynikiem. 14. rezultat miał Stękała (222 m), 16. Wolny (214 m), a dopiero 24. Kubacki (204 m).

Gdy pięć lat temu w Kuopio w składzie Polaków również zabrakło Stocha, to także zajęli szóste miejsce. W stu "drużynówkach" odnotowali siedem zwycięstw, 12 razy uplasowali się na drugim miejscu, a 11-krotnie na trzecim.

Na podium stanęli po raz pierwszy w Villach w Austrii w 2001 roku, zajmując trzecią lokatę. Był to ich 16. występ. Pierwsze zwycięstwo odnieśli natomiast dopiero w 71. podejściu - 3 grudnia 2016 w Klingenthal, w składzie: Żyła, Kubacki, Maciej Kot i Stoch.

W niedzielę Niemcy i Japończycy odstawali od reszty stawki. Ostatecznie podopieczni trenera Stefana Horngachera wygrali o 9,5 pkt. Strata Austrii wyniosła już 30,6, a Polski aż 55,6 pkt.

Łącznie w tym sezonie odbyły się cztery "drużynówki". Dwie wygrała Austria, a po jednej Norwegia i Niemcy. Dorobek Polski to dwa drugie miejsca i jedno trzecie.

Pierwotnie konkurs miał się odbyć w sobotę, ale na przeszkodzie stanęła niesprzyjająca pogoda. Przeniesiono go na niedzielę i skrócono do jednej serii. O 10.30 rozpocznie się bowiem ostatni indywidualny konkurs sezonu 2020/21.

Triumf w klasyfikacji generalnej PŚ zapewnił sobie już Norweg Halvor Egner Granerud. Trwa natomiast walka o małą Kryształową Kulę w lotach. Najbliżej jest jej Japończyk Ryoyu Kobayashi, który o 20 pkt wyprzedza Niemca Karla Geigera. Choć polscy skoczkowie w ostatnich latach odnieśli mnóstwo sukcesów, to tego trofeum nie udało się zdobyć ani Adamowi Małyszowi, ani Stochowi.

TAK RELACJONOWALIŚMY KONKURS DRUŻYNOWY PUCHARU ŚWIATA W SKOKACH NARCIARSKICH W PLANICY W CYKLU PLANICA 7:

RadioZET.pl/PAP